Krótko o budowie oka – to musisz wiedzieć przed spotkaniem z okulistą czy optometrystą.

Strona główna > Baza Wiedzy > Krótko o budowie oka – to musisz wiedzieć przed spotkaniem z okulistą czy optometrystą.

Rogówka

To pierwsza ważna tkanka umiejscowiona z przodu oka. Pełni rolę taką, jak obiektyw w aparacie fotograficznym. Jest całkowicie przeźroczystą soczewką. Gdy mrugamy to właśnie po rogówce przesuwają się nasze powieki starając się utrzymać ją całkowicie nawilżoną. Gdybyśmy chcieli palcem dotknąć oka w centralnym jego punkcie to właśnie dotkniemy rogówki. Kształtem przypomina kawałek kuli i właśnie dokładnie taka powinna być. Ten opis jest oczywiście wielkim uproszczeniem, ale zaufaj nam, nie potrzebujesz wiedzy profesorskiej. Rogówka jest najważniejszą soczewką naszego oka i to właśnie jej kształt jest odpowiedzialny za czy mamy wadę wzroku czy nie. Odpowiednie modelowanie rogówki i zmiana jej kształtu jest właśnie celem laserowej korekcji wzroku.

Tęczówka

Znajduje się pod rogówką i odpowiada za kolor naszych oczu, a także, co ważniejsze, za wielkość czarnego otworu w centrum oka – źrenicy. Tęczówka kontroluje ilość światła, które wpada do oka – dokładnie tak jak w aparacie fotograficznym przesłona. To ważne, aby wiedzieć, że czym większa źrenica tym gorzej widzisz. Dlatego w słoneczny dzień nie musisz mrużyć oczu, aby coś widzieć ostrzej. Dlatego łatwiej jest czytać osobom w podeszłym wieku w pełnym słońcu a gorzej o zmroku.

Soczewka wewnątrzgałkowa 

Pod tęczówką znajduje się kolejna soczewka. To tak, jakby aparat fotograficzny miał dokręcony jeszcze jeden obiektyw. Ta soczewka wewnątrzgałkowa ma niesamowitą możliwość do zmiany swojego kształtu. Dzięki temu nasz układ wzrokowy może dostosować się do zmiany odległości obserwowanego przedmiotu. Krótko mówiąc soczewka wewnątrzgałkowa to nic innego, jak obiektyw z zoomem. A sam proces zoomowania w okulistyce nazywamy akomodacją – to słowo też Ci się przyda. Zapamiętaj, że akomodacja to nic innego jak zoomowanie. Jak taka soczewka może zoomować? Używa do tego mięśni oka, które niestety działają poprawnie do ok. 45–50 roku naszego życia a potem...?

Potem nie potrafimy dobrze zoomować. Oddalamy tekst, aż ręce stają się za krótkie. Szukamy pomocy u okulisty czy optyka i kupujemy okulary do czytania. Ale przecież dzisiaj są lepsze metody, o których przeczytasz dalej.

Siatkówka 

Oba nasze obiektywy (rogówka i soczewka wewnątrzgałkowa) pozwalają na powstanie obrazu na dnie oka, gdzie znajdują się fotoreceptory zamieniające ten obraz na kod, który może odczytać ludzki mózg. Na dnie oka znajduje się siatkówka i jeśli jest zdrowa to widzimy doskonale obraz, który tam się znajdzie.

Zapisz się na bezpłatną wstępną kwalifikację.

Na tej wizycie zadasz wiele pytań. Specjalista zrobi podstawowe badania i powie Ci jaki typ zabiegu w Twoim przypadku jest w najlepszą metodą pozbycia się wady wzroku. Pierwsza bezpłatna wizyta pozwoli Ci na wyrobienie sobie opinii na temat, który jest dla Ciebie tak bardzo ważny – w jakiej klinice wykonać zabieg korekcji wady wzroku.

Eyemed to szpital okulistyczny, specjalizujący się w kompleksowej opiece nad zdrowiem oczu. Nasi doświadczeni okuliści oferują szeroki zakres usług, obejmujący badania diagnostyczne oraz innowacyjne zabiegi, takie jak laserowa korekcja wad wzroku. Naszym priorytetem jest zapewnienie pacjentom najwyższego standardu opieki, podejmując podejście indywidualne do każdej sytuacji.

Inni tylko wykonują zabiegi. A my zmieniamy na lepsze życie naszych Pacjentów.

Szpital chirurgii jednego dnia i poradnia okulistyczna Eyemed Czechów
ul. Witolda Chodźki 13, Lublin
Poradnia okulistyczna Eyemed LSM
ul. Pana Balcera 6b, Lublin

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Skip to content