Bądźmy uczciwi – laserowa korekta wzroku u 85-87% pacjentów wykonywana jest raz na całe życie i nie ma potrzeby, aby powtórnie wykonywać zabieg. Tymczasem wiele osób obawia się tego, że czas i pieniądze, które przeznaczyli na poprawę jakości widzenia – zostaną zmarnowane. To tak nie działa!
Musisz wiedzieć, że na ewentualną regresję wady może mieć wpływ kilka czynników:
To są ważne kwestie, które czasami pacjenci pomijają zaraz po tym, jak pozbędą się soczewek okularowych!
Nie może być tak, że pacjent po pozytywnej diagnostyce kwalifikującej, wykonanym zabiegu laserowej korekty wzroku – zapomina o tym, że musi o siebie zadbać. Czy w takim razie jeśli pacjent zaniedba zalecenia musi liczyć się z tym, że jego wada wzroku powróci?
Z założenia, laserowej korekcji wzroku nie trzeba wykonywać powtórnie. Konsultacja i specjalistyczne badania pomagają lekarzowi dobrać najlepszą metodę korekcji wzroku. Lekarz bierze pod uwagę budowę oka, stan zdrowia pacjenta, grubość rogówki i szerokość źrenicy, a także styl życia pacjenta. Ważne są też wydarzenia z Twojego życia, o które pyta lekarz podczas wywiadu. Nawet z pozoru nieistotne dla Ciebie uderzenia, zaprószenia lub rodzinne historie okulistyczne mogą odegrać znaczącą rolę.
Najważniejsze jest to, że laserowa korekcja wzroku to zabieg, którego celem jest trwała eliminacja wady wzroku i poprawa jakości życia pacjentów. Nawet jeżeli zdarzy się tak, że pojawi się konieczność powtórnej korekty wzroku, to odsetek osób, które są na to narażone jest tak niski, że możesz się być spokojny.
Techniki i sprzęt, którym w 2021 roku posługują się mikrochirurdzy przy laserowej korekcji wzroku są bezapelacyjne skuteczne. Na przykład metoda SmartSight, dzięki której dokonujemy korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu – to mercedes wśród zabiegów. Laser Schwind Atos gwarantuje absolutną kontrolę położenia oka, a pacjent praktycznie natychmiast po zabiegu wraca do codziennych zajęć.
Nie wyklucza to w 100% pojawienia się powikłań pooperacyjnych, których pacjent musi być świadomy.
Weźmy pod lupę zaćmę wtórną. Uwaga! To nie to samo, co zaćma pierwotna. Ta choroba powstaje nie tylko w wyniku powikłań po zabiegu, bo pojawia się nawet po wielu latach od laserowej korekcji wzroku. A skoro zaćma jest najbardziej popularną wadą wzroku, to statystycznie rzecz biorąc zaćma wtórna u pacjentów po laserowej korekcji wzroku ma znaczne szanse na pojawienie się u pacjenta po tym zabiegu.
Co jeszcze wpływa na pojawienie się zaćmy wtórnej?
Być może to, co tu teraz przeczytałem nieco Cię wystraszyło. Wynika to z tego, że czasami pacjenci lekkomyślnie podchodzą do laserowej korekcji wzroku i nie stosują się do lekarskich zaleceń, albo zbyt pochopnie decydują się na klinikę, w której wykonują zabieg. Przy wyborze miejsca, w którym wykonasz korekcję wzroku – uwagę nie tylko na cenę zabiegu, ale przede wszystkim na doświadczenie personelu, któremu powierzysz swój wzrok.
Skuteczne metody leczenia wtórnej zaćmy dostępne są w Klinice Okulistycznej Eyemed i jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie konieczność wykonania powtórnej laserowej korekcji wzroku, to nasi specjaliści zaproponują Ci małoinwazyjny zabieg o nazwie kapsulotomia.
Teraz już wiesz, czy i kiedy trzeba powtórzyć zabieg laserowej korekcji wzroku, bo wada samoistnie nie powraca. Wiesz też, że na ostrość Twojego widzenia kilka lat po zabiegu ma wpływ wiele czynników takich jak starzenie się organizmu, tryb życia, a nawet poziom hormonów, który często wraca do normy bez konieczności powtórnej operacji. Regresja wady wzroku to rzadkość. Na szczęście jeden zabieg nie wyklucza kolejnego w przypadku pojawienia się wady wzroku.
Jeśli masz jakieś pytania po lekturze tej treści, albo chcesz planujesz wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku – skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji wstępnej. Zarejestruj się on-line.
Eyemed to szpital okulistyczny, specjalizujący się w kompleksowej opiece nad zdrowiem oczu. Nasi doświadczeni okuliści oferują szeroki zakres usług, obejmujący badania diagnostyczne oraz innowacyjne zabiegi, takie jak laserowa korekcja wad wzroku. Naszym priorytetem jest zapewnienie pacjentom najwyższego standardu opieki, podejmując podejście indywidualne do każdej sytuacji.