Czym jest ciśnienie w oku i po co je mierzyć?

Strona główna > Baza Wiedzy > Czym jest ciśnienie w oku i po co je mierzyć?

Ciśnienie w oku to ciśnienie, jakie wywiera płyn śródoczny na twardówkę oraz rogówkę. Płyn ten ma ogromne znaczenie dla zachowania kulistego kształtu oraz odpowiedniego napięcia gałki ocznej, a tym samym dla prawidłowego widzenia. Zaburzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego są zatem sygnałem, że doszło do zachwiania równowagi pomiędzy produkcją płynu śródocznego a jego odpływem z gałki ocznej.

Nieprawidłowe ciśnienie w oku zazwyczaj jest objawem szerszego problemu. Może to być stan zapalny w oku, jaskra, uraz oka, przyjmowanie leków rozszerzających źrenicę, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a także wada anatomiczna. Niektóre z tych przyczyn wymagają podjęcia leczenia, by nie dopuścić do rozwoju choroby, a nawet do utraty wzroku.

Najogólniej mówiąc, zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oku może uszkodzić wzrok. Dlatego tak ważne jest jego mierzenie nie tylko w przypadku osób z grupy ryzyka zachorowania na jaskrę, ale u każdego pacjenta podczas kontrolnej wizyty okulistycznej. Niepokojącym objawem, który powinien skłonić nas do szybszej konsultacji lekarskiej i dokonania pomiaru ciśnienia w oku jest wystąpienie zaburzenia widzenia (obraz zamglony, mroczki, ograniczenie pola widzenia), ból oka czy też ból głowy.

Eyemed to poradnia okulistyczna specjalizująca się w diagnostyce oraz leczeniu wad wzroku. Oferujemy szeroki zakres usług, w tym badania diagnostyczne, zabiegi laserowe oraz korekcję wad wzroku. Naszym celem jest zapewnienie pacjentom najwyższego standardu opieki, podchodząc do każdego przypadku indywidualnie. 

Inni tylko wykonują zabiegi. A my zmieniamy na lepsze życie naszych Pacjentów.

Szpital chirurgii jednego dnia i poradnia okulistyczna Eyemed Czechów
ul. Witolda Chodźki 13, Lublin
Poradnia okulistyczna Eyemed LSM
ul. Pana Balcera 6b, Lublin

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Skip to content