Higiena brzegów powiek

Strona główna > Baza Wiedzy > Higiena brzegów powiek

Mówiąc o codziennej toalecie, zazwyczaj mamy na myśli mycie zębów, twarzy oraz kąpiel/prysznic. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest również dbanie o odpowiednią higienę brzegów powiek. Osoby wykonujące codziennie makijaż i demakijaż zazwyczaj oczyszczają przy okazji powieki, jednak i to może okazać się niewystarczające.

Przede wszystkim – czym grozi nieodpowiednia higiena brzegów powiek?

W powiekach zlokalizowane są tzw. gruczoły Meiboma, które są odpowiedzialne za wydzielanie lipidów oraz białek. Ich wydzieliny zapewniają ochronę przed wysuszeniem oka oraz naruszeniem filmu łzowego. W brzegach powiek znajdują się ujścia tych gruczołów, a ich nieodpowiednia higiena może doprowadzić do ich zablokowania. Konsekwencją może być poważna dysfunkcja gruczołów Meiboma objawiająca się między innymi zespołem suchego oka, zapaleniem powiek czy też rogówki.

Jak dbać o higienę brzegów powiek?

Właściwe dbanie o te delikatne okolice to coś znacznie więcej niż dokładny demakijaż czy też przetarcie wilgotnym ręcznikiem podczas mycia twarzy. Delikatna skóra powiek wymaga szczególnej pielęgnacji, co pozwoli nie tylko na dogłębne oczyszczenie, ale i zapobiegnie podrażnieniom i infekcjom.
Zanim rozpoczniemy oczyszczanie brzegów powiek, należy bezwzględnie zadbać o higienę. Konieczne jest dokładne umycie i osuszenie rąk. Oczyszczanie należy wykonywać za pomocą specjalnej chusteczki bądź nasączonego płynem gazika jałowego, wykonując delikatne ruchy od zewnątrz do wewnątrz. Warto również ogrzać powieki oraz wykonać ich masaż, który poprawi funkcjonowanie gruczołów.

soczewki fakijne

Eyemed to szpital okulistyczny, specjalizujący się w kompleksowej opiece nad zdrowiem oczu. Nasi doświadczeni okuliści oferują szeroki zakres usług, obejmujący badania diagnostyczne oraz innowacyjne zabiegi, takie jak laserowa korekcja wad wzroku. Naszym priorytetem jest zapewnienie pacjentom najwyższego standardu opieki, podejmując podejście indywidualne do każdej sytuacji.

Inni tylko wykonują zabiegi. A my zmieniamy na lepsze życie naszych Pacjentów.

Szpital chirurgii jednego dnia i poradnia okulistyczna Eyemed Czechów
ul. Witolda Chodźki 13, Lublin
Poradnia okulistyczna Eyemed LSM
ul. Pana Balcera 6b, Lublin

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Skip to content