W centrum gałki ocznej znajduje się plamka żółta, czyli skupisko specjalnych komórek, które odpowiadają za wyraźnie widzenie otaczającego Cię świata. Z wiekiem pogarsza się sprawność krążenia, dlatego do komórek plamki żółtej dociera mniej tlenu, co prowadzi do ich uszkodzenia. To właśnie AMD (z ang. Age-related Macular Degeneration) – choroba, która występuje w jednej z dwóch postaci: zanikowej tzw. “suchej” oraz wysiękowej.
Na szczęście skuteczną metodą leczenia wysiękowej postaci AMD jest iniekcja doszklistkowa rekombinowanego, humanizowanego przeciwciała przeciwko VEGF. Podanie leku bezpośrednio do oka jest obecnie złotym standardem w leczeniu wysiękowej postaci AMD. Jego skuteczność wykazano w licznych, wieloośrodkowych, randomizowanych badaniach klinicznych.
W Eyemed stosujemy leki, pod postacią roztworu, wstrzykiwanego do oka w celu leczenia choroby zwanej neowaskularnym (wysiękowym) zwyrodnieniem plamki żółtej. Główny składnik leku, czyli substancja czynna, blokuje aktywność czynników wzrostu śródbłonka naczyniowego A (ang. Vascular Endothelial Growth Factor A, VEGF-A). Hamuje również działanie łożyskowego czynnik wzrostu (ang. Placental Growth Factor, PlGF).
Nadmiar VEGF-A oraz PIGF wywołuje nieprawidłowe powstawanie nowych naczyń krwionośnych w oku, które mogą powodować wyciek składników krwi do oka i ewentualne uszkodzenie tkanek oka odpowiedzialnych za widzenie.
W niezależnych badaniach udowodniono, że lek zatrzymuje wzrost nowych nieprawidłowych naczyń krwionośnych w oku, z których często wycieka płyn lub krew. Lek może pomóc w stabilizacji utraty widzenia związanej z wysiękową postacią AMD, a w wielu przypadkach może ją zahamować. Pamiętaj, że zmiany spowodowane AMD są nieodwracalne, ale możesz skutecznie zahamować postępujące zwyrodnienie właśnie za pomocą iniekcji doszklistkowych.
Eylea to lek stosowany w terapii i leczeniu postaci wysiękowej AMD (zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem), ale również przy cukrzycowym obrzęku plamki. Podany do komory ciała szklistego blokuje czynnik wzrostu naczyń śródbłonka (VEGF) i hamuje wzrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Terapia w znacznym stopniu przyczynia się do zahamowania choroby, a w niektórych przypadkach dochodzi do poprawy widzenia.
Beovu także jest lekiem stosowanym w terapii i leczeniu postaci wysiękowej AMD (zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem), Wykazuje bardzo dużą skuteczność w długoterminowym leczeniu. Terapia tym lekiem charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem leczenia, ze względu na stosowanie ampulkostrzykawki oraz większą i trwalszą redukcję centralnej grubości siatkówki, skuteczniejszym eliminowaniem płynu pod nabłonkiem barwnikowym i znaczną poprawą ostrości wzroku. Ponadto w terapii lekiem Beovu obserwujemy większą liczbą pacjentów bez aktywności choroby oraz znaczną poprawę ostrości wzroku przy mniejszej liczbie iniekcji.
Vabysmo jest to pierwsze dwuswoiste przeciwciało stosowane w przeciwdziałaniu dwóm głównym przyczynom zwyrodnienia i obrzęku plamki. Komisja Europejska w 2022 roku zatwierdziła Vabysmo (farycymab) do leczenia neowaskularnego (wysiękowego) zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (nAMD) i zaburzenia widzenia spowodowanego cukrzycowym obrzękiem plamki (DME). Te dwa schorzenia siatkówki są głównymi przyczynami utraty wzroku i występują u 40 milionów ludzi.
Lek Vabysmo zawiera substancje czynną faricimab, jest nowym lekiem, pierwszym i jednym inhibitorem blokującym jednocześnie dwa szlaki- VEGF i ANG-2. Vabysmo jest wstrzykiwany do oka przez lekarza okulistę. Został zatwierdzony do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów cierpiących z powodu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – nAMD i cukrzycowego obrzęku plamki – DME. Lek pozwala na wzmocnienie stabilności naczyniowej, większą kontrolę choroby i w efekcie wydłuża odstępy pomiędzy iniekcjami do 16 tygodni. Dzięki temu można zwiększyć niezależność pacjentów i jednocześnie zapewnić optymalne efekty leczenia.
Iniekcje doszklistkowe są bezbolesne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym oraz zupełnie bezpieczne dla Pacjenta. Do ich dodatkowych zalet zaliczyć można: