Zaćma jest groźną, ale uleczalną chorobą oczu. Dzięki operacyjnej wymianie zmętniałej, naturalnej soczewki w oku na sztuczną, można odzyskać pogarszającą się ostrość widzenia. Obecnie chirurgią zaćmy zajmuje się wiele placówek okulistycznych, zarówno publicznych, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak też prywatnych, które niekiedy mogą mieć również podpisany kontrakt z NFZ. Czy lepiej leczyć zaćmę prywatnie czy na NFZ?
Zalety i wady leczenia zaćmy na NFZ
Leczenie zaćmy w ramach NFZ dla wielu chorych jest jedyną możliwą opcją. Zaletą leczenia zaćmy na NFZ jest brak kosztów leczenia dla pacjenta, ponieważ NFZ refunduje całkowicie operację zaćmy.
Jednak bezpłatne leczenie odbywa się na określonych warunkach, które pacjent powinien spełniać:
Obowiązujące standardy leczenia zaćmy na NFZ nie zadowalają wielu pacjentów ze względu na:
Refundowane przez NFZ dwa rodzaje jednoogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych: soczewki sferyczne oraz, w ograniczonym zakresie, korygujące astygmatyzm soczewki toryczne (tylko przy odpowiednio dużym astygmatyzmie), spełniają potrzeby pacjentów w ograniczonym stopniu. Pacjent zostaje wyleczony z zaćmy, ale wszczepione soczewki jednoogniskowe zapewniają ostre widzenie tylko w jednej odległości: z daleka lub z bliska. W celu uzyskania poprawy ostrości widzenia w pozostałych odległościach konieczne jest zakładanie okularów.
W ramach świadczeń NFZ do zabiegów kwalifikowani są pacjenci, u których ostrość wzroku po zastosowaniu najlepszej korekcji jest mniejsza niż 60%.
Pacjenci kierowani są na zabieg w dwóch trybach: stabilnym i pilnym, co oznacza, że tylko nieliczni mogą liczyć na szybszy termin.
Zaćma prywatnie – zalety i wady
To, co jest zaletą leczenia zaćmy na NFZ staje się wadą w leczeniu zaćmy prywatnie. Pacjent ponosi koszty leczenia. Może jednak zapewnić sobie wysokie standardy leczenia:
Zaćma prywatnie oferuje wysokiej jakości i najnowsze technologicznie soczewki, które posiadają zdolność skupiania światła w odległościach dalekich, pośrednich i bliskich. Pacjent po operacji może bez okularów czytać (odległość bliska), pracować przy komputerze (odległość pośrednia), czy prowadzić samochód (odległość daleka). Dodatkowym atutem soczewki jest obecność filtra UV, który chroni oczy przed szkodliwym działaniem światła lub filtra światła niebieskiego. Postęp techniczny powoduje, że najnowsze soczewki, które są dostępne w leczeniu komercyjnym, są zbudowane w oparciu o najnowsze materiały i technologie.
Koszty leczenia zaćmy prywatnie i na NFZ
Koszt operacji zaćmy szacowany jest różnie przez NFZ i prywatne kliniki okulistyczne. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci szpitalom znacznie mniej niż pacjent leczący się prywatnie. W prywatnych klinikach koszt takiej operacji mieści się w przedziale od 3500 do około 7000 – 9000 zł. Na różnice w kwotach zabiegu wpływają takie elementy składowe, jak koszt soczewki, wynagrodzenie dla pracowników, koszty stałe i użyte technologie stosowane w trakcie zabiegu. Najnowsze wszczepiane do wnętrza gałki ocznej soczewki, które zastępują chorą fizjologiczną soczewkę człowieka, są niezwykle kosztowne i wymagają dodatkowej aparatury medycznej. Pacjent otrzymuje najwyższej jakości implant pozwalający mu widzieć często lepiej niż widział przez całe poprzednie życie. Pomimo wysokiej ceny taki zabieg jest często wybierany przez pacjentów, którzy chcą widzieć najlepiej, jak to jest obecnie możliwe.
Wnioski:
Zestawienie zalet i wad leczenia zaćmy prywatnie i na NFZ wykazuje, że obydwie formy leczenia pozwalają pacjentowi pokonać zaćmę. Istotne różnice dotyczą źródeł finansowania oraz standardów leczenia. Decyzja o tym, którą opcję leczenia wybrać zależy od tego, na ile możemy i chcemy inwestować w siebie.