Chirurgia zaćmy – prywatnie czy na NFZ?

Strona główna > Baza Wiedzy > Chirurgia zaćmy – prywatnie czy na NFZ?

Zaćma jest groźną, ale uleczalną chorobą oczu. Dzięki operacyjnej wymianie zmętniałej, naturalnej soczewki w oku na sztuczną, można odzyskać pogarszającą się ostrość widzenia. Obecnie chirurgią zaćmy zajmuje się wiele placówek okulistycznych, zarówno publicznych, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak też prywatnych, które niekiedy mogą mieć również podpisany kontrakt z NFZ. Czy lepiej leczyć zaćmę prywatnie czy na NFZ?

Zalety i wady leczenia zaćmy na NFZ

Leczenie zaćmy w ramach NFZ dla wielu chorych jest jedyną możliwą opcją. Zaletą leczenia zaćmy na NFZ jest brak kosztów leczenia dla pacjenta, ponieważ NFZ refunduje całkowicie operację zaćmy.

Jednak bezpłatne leczenie odbywa się na określonych warunkach, które pacjent powinien spełniać:

  • posiadać ubezpieczenie zdrowotne
  • skierowanie lekarskie na zabieg usunięcia zaćmy wystawione przez okulistę lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
  • zapisać się do wybranej placówki na wizytę kwalifikującą do wpisu w kolejkę na operację zaćmy na NFZ
  • zostać zakwalifikowanym do operacji podczas wizyty kwalifikującej, gdy okulista na podstawie przeprowadzonych badań weryfikuje, czy pacjent spełnia kryteria wpisania na operację zaćmy na NFZ

Obowiązujące standardy leczenia zaćmy na NFZ nie zadowalają wielu pacjentów ze względu na: 

  • w chirurgii zaćmy na NFZ nie ma możliwości wyboru soczewki wszczepianej na całe życie podczas zabiegu. 

Refundowane przez NFZ dwa rodzaje jednoogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych: soczewki sferyczne oraz, w ograniczonym zakresie, korygujące astygmatyzm soczewki toryczne (tylko przy odpowiednio dużym astygmatyzmie), spełniają potrzeby pacjentów w ograniczonym stopniu. Pacjent zostaje wyleczony z zaćmy, ale wszczepione soczewki jednoogniskowe zapewniają ostre widzenie tylko w jednej odległości: z daleka lub z bliska. W celu uzyskania poprawy ostrości widzenia w pozostałych odległościach konieczne jest zakładanie okularów.

  • ograniczone możliwości pozbycia się wady wzroku podczas operacji zaćmy

W ramach świadczeń NFZ do zabiegów kwalifikowani są pacjenci, u których ostrość wzroku po zastosowaniu najlepszej korekcji jest mniejsza niż 60%. 

  • wydłużony okres oczekiwania na operację

Pacjenci kierowani są na zabieg w dwóch trybach: stabilnym i pilnym, co oznacza, że tylko nieliczni mogą liczyć na szybszy termin.

  • pacjent nie ma możliwości wybrania chirurga i nowoczesnych metod operacyjnych

Zaćma prywatnie - zalety i wady

To, co jest zaletą leczenia zaćmy na NFZ staje się wadą w leczeniu zaćmy prywatnie. Pacjent ponosi koszty leczenia. Może jednak zapewnić sobie wysokie standardy leczenia:

  • ma możliwość wyboru najlepszej dla niego soczewki, dostosowanej do indywidualnych potrzeb

Zaćma prywatnie oferuje wysokiej jakości i najnowsze technologicznie soczewki, które posiadają zdolność skupiania światła w odległościach dalekich, pośrednich i bliskich. Pacjent po operacji może bez okularów czytać (odległość bliska), pracować przy komputerze (odległość pośrednia), czy prowadzić samochód (odległość daleka). Dodatkowym atutem soczewki jest obecność filtra UV, który chroni oczy przed szkodliwym działaniem światła lub filtra światła niebieskiego. Postęp techniczny powoduje, że najnowsze soczewki, które są dostępne w leczeniu komercyjnym, są zbudowane w oparciu o najnowsze materiały i technologie.

  • gwarancją wysokiej jakości usług medycznych jest wyspecjalizowana kadra. Pacjent może wybrać lekarza kwalifikującego i chirurga operującego.
  • prywatne kliniki okulistyczne dysponują nowoczesnym sprzętem, który jest w pełni wykorzystywany wyłącznie w zabiegach prywatnych. Nie stosuje się najnowszych technologii w zabiegach finansowanych przez NFZ nie tylko z powodu wysokich kosztów, ale i mniejszych potrzeb technologicznych. Soczewki wszczepiane w trakcie zabiegów finansowanych przez NFZ są o wiele prostsze technologicznie od tych stosowanych w chirurgii komercyjnej.

Koszty leczenia zaćmy prywatnie i na NFZ

Koszt operacji zaćmy szacowany jest różnie przez NFZ i prywatne kliniki okulistyczne. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci szpitalom znacznie mniej niż pacjent leczący się prywatnie. W prywatnych klinikach koszt takiej operacji mieści się w przedziale od 3500 do około 7000 – 9000 zł. Na różnice w kwotach zabiegu wpływają takie elementy składowe, jak koszt soczewki, wynagrodzenie dla pracowników, koszty stałe i użyte technologie stosowane w trakcie zabiegu. Najnowsze wszczepiane do wnętrza gałki ocznej soczewki, które zastępują chorą fizjologiczną soczewkę człowieka, są niezwykle kosztowne i wymagają dodatkowej aparatury medycznej. Pacjent otrzymuje najwyższej jakości implant pozwalający mu widzieć często lepiej niż widział przez całe poprzednie życie. Pomimo wysokiej ceny taki zabieg jest często wybierany przez pacjentów, którzy chcą widzieć najlepiej, jak to jest obecnie możliwe.

Wnioski:

Zestawienie zalet i wad leczenia zaćmy prywatnie i na NFZ wykazuje, że obydwie formy leczenia pozwalają pacjentowi pokonać zaćmę. Istotne różnice dotyczą źródeł finansowania oraz standardów leczenia. Decyzja o tym, którą opcję leczenia wybrać zależy od tego, na ile możemy i chcemy inwestować w siebie. 

Inni tylko wykonują zabiegi. A my zmieniamy na lepsze życie naszych Pacjentów.

Szpital chirurgii jednego dnia i poradnia okulistyczna Eyemed Czechów
ul. Witolda Chodźki 13, Lublin
Poradnia okulistyczna Eyemed LSM
ul. Pana Balcera 6b, Lublin

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Skip to content