Dla kogo laserowa korekcja wzroku?

Strona główna > Baza Wiedzy > Dla kogo laserowa korekcja wzroku?

Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia wynika to ze stylu życia, jaki prowadzimy, ale też ze starzenia się społeczeństwa. Wady wzroku można leczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest laserowa korekcja wzroku.

Wzrok to najbardziej dominujący z naszych zmysłów. Odgrywa kluczową rolę w każdym aspekcie i na każdym etapie naszego życia. Widzenie uważamy za coś oczywistego – doceniamy je, gdy zaczynamy mieć z nim problemy. A tego doświadcza coraz więcej osób.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na całym świecie już co najmniej 2,2 miliarda ludzi ma wadę wzroku. WHO zauważa, że problem może się nasilać. Sprzyjać temu będzie wzrost populacji i starzenie się społeczeństwa. Nie bez znaczenia jest też obecny styl życia. Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów, smartfonów, tabletów, a to wpływa na zdrowie oczu.

Rodzaje wad wzroku

Wady wzroku możemy identyfikować na różne sposoby. Najczęściej spotkamy się z podziałem na krótkowzroczność (myopia, potocznie minusy), dalekowzroczność (hipermetropia, potocznie plusy), astygmatyzm (cylindry) oraz aberracje wyższego rzędu. Te ostatnie to bardzo skomplikowane wady spowodowane nieregularnymi powierzchniami naszego układu optycznego. Do tego dochodzi po ok. 45 roku życia presbiopia (starczowzroczność) czyli problem z ostrym widzeniem przedmiotów z bliskiej odległości (za krótkie ręce).

Podobnie jak różne są wady, tak różne sposoby ich korygowania. Najbardziej klasyczną metodą korekcji wad wzroku są okulary korekcyjne. Kolejną – soczewki kontaktowe, które dzielą się na miękkie, twarde, hybrydowe i ortokeratologiczne. Każda z metod ma swoich zwolenników. Korekcja wad wzroku jest kwestią indywidualną i uwarunkowaną wieloma czynnikami, w tym przede wszystkim stanem zdrowia. Na wybór sposobu leczenia wpływa także styl życia, wykonywana praca czy choćby posiadane zasoby finansowe.

Nobel za odkrycie

Dostępne są jeszcze trzy chirurgiczne metody korekcji wad wzorku – wszczepienie soczewki fakijnej (ICL) pod tęczówkę, wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej do wnętrza (refrakcyjna wymiana soczewki) oka oraz metoda laserowej korekcji wad wzroku. Operacje korekcji wady wzroku przeprowadzane są od lat 50-tych ubiegłego wieku, ale ich rozwój nastąpił dopiero wtedy, gdy wymyślono i zastosowano laser excimerowy. Pierwszy zabieg z jego użyciem wykonano w 1987 roku. Początkowo zabiegi wykonywano wyłącznie na przedniej powierzchni rogówki. Wielka zmiana nastąpiła wtedy, gdy przy użyciu lasera femtosekundowego wykonano zabieg – nie jak do tej pory na powierzchni rogówki, ale w jej wnętrzu.

Za opracowanie tej metody odpowiada francuski naukowiec prof. Gérard Mourou. Na Uniwersytecie Rochester w USA odkrył sposób na wytwarzanie ultrakrótkich impulsów laserowych wielkiej mocy, za którą wspólnie z Donną Strickland, swoją doktorantką, otrzymał w 2018 roku Nagrodę Nobla. Metoda naukowców (chirped pulse amplification – CPA) stosowana jest w systemach laserowych, które znalazły szerokie zastosowanie w nauce i przemyśle, w tym w medycynie – właśnie w laserowej korekcji wzroku.

Dzisiaj mamy całą paletę dostępnych możliwości. Udoskonalone przez lata metody powierzchniowe, metody głębokie i najbardziej zaawansowane – metody mikrosoczewkowe dają nowe możliwości laserowej korekcji wad wzroku.

Dla kogo laserowa metoda korekcji?

Decyzję o kwalifikacji do zabiegu zawsze podejmuje lekarz. W tym celu przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i wykonuje odpowiednie badania. Ma to miejsce na wizycie konsultacyjnej. Do wykonania laserowej korekcji wady wzroku potrzebne jest pozyskanie jak największej ilości informacji o wielkości i rodzaju wady oraz o indywidualnych parametrach układu wzrokowego po to, żeby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu oraz stworzyć zindywidualizowany plan działania lasera.

Istnieje ogólna lista przeciwwskazać do takiego zabiegu. To m.in.  astygmatyzm powyżej 6 dioptrii, nadwzroczność powyżej 6 dioptrii, krótkowzroczność powyżej 10 dioptrii czy niestabilna wada wzroku. Często rozwiązaniem okazuje się wszczep soczewek ICL pod tęczówkę lub refrakcyjna wymiana soczewki.

Dyskwalifikacją do zabiegu może być także wiek – laserowej korekcji wzroku nie wykonuje się, gdy oko jeszcze rośnie. Zabieg nie może być także przeprowadzony podczas aktywnych stanów zapalnych oczu oraz u osób ze zbyt cienką rogówką czy jaskrą. Z zabiegu wykluczają także choroby autoimmunologiczne, a także cukrzyca.

Krótki okres rekonwalescencji

Nowoczesne lasery są bezpieczne dla pacjenta. Sam zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezbolesny i nie wiąże się z dużą ingerencją w strukturę oka. Dzięki temu okres rekonwalescencji jest krótki i stosunkowo szybko można wrócić do pracy oraz codziennych obowiązków. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich. Od tego zależy bowiem ostateczny efekt zabiegu.

Po laserowej korekcji wzroku oczom należy się odpoczynek. Nie należy ich zbytnio przemęczać. Zaleca się unikania intensywnego wysiłku fizycznego. Sport, o ile nie jest to dyscyplina narażająca na uraz gałki ocznej, można już jednak uprawić po kilku dniach od zabiegu, a sporty kontaktowe czy pływanie już po miesiącu. Ważne jest, by, przynajmniej przez tydzień, unikać przebywania w pomieszczeniach zadymionych, a przez 1-2 miesięcy chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym, unikając długich ekspozycji na słońce i nosząc okulary z filtrem. Istotne jest również, by przez 2 tygodnie nie wykonywać makijażu i przez miesiąc unikać solarium oraz kąpieli w morzu i basenie.

Ten krótki dyskomfort wynagradza jednak znacząca poprawa komfortu życia po zakończeniu okresu rekonwalescencji. Laserowa korekcja wzroku pozwala pozbyć się okularów oraz szkieł kontaktowych. Uprawianie sportów staje się o wiele wygodniejsze, podobnie jak wiele innych codziennych czynności.

Zapraszamy na bezpłatną wstępną kwalifikację

Na tej wizycie zadasz wiele pytań. Specjalista zrobi podstawowe badania i powie Ci czy w Twoim przypadku ten typ zabiegu jest w ogóle najlepszą metodą pozbycia się wady wzroku. Bezpłatna wizyta pozwoli Ci na wyrobienie sobie opinii na temat, który jest dla Ciebie tak bardzo ważny – w jakiej klinice wykonać zabieg korekcji wady wzroku.


Przekonaj się na własne oczy, że można usunąć Twoją wadę wzroku. Umów się na kwalifikację do zabiegu korekcji wzroku w Eyemed.

Eyemed to klinika okulistyczna, która specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób oczu. Nasi doświadczeni lekarze oferują szeroki zakres usług, obejmujący badania diagnostyczne oraz innowacyjne zabiegi, takie jak laserowa korekcja wad wzroku. Każdy okulista w Eyemed dba o to, aby  zapewnić pacjentom najlepszą opiekę, podchodząc do potrzeb każdego z nich indywidualnie.

Inni tylko wykonują zabiegi. A my zmieniamy na lepsze życie naszych Pacjentów.

Szpital chirurgii jednego dnia i poradnia okulistyczna Eyemed Czechów
ul. Witolda Chodźki 13, Lublin
Poradnia okulistyczna Eyemed LSM
ul. Pana Balcera 6b, Lublin

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Skip to content