W leczeniu zaćmy zabieg chirurgiczny jest nieunikniony. Nie ma równie skutecznej metody zwalczenia tego groźnego dla oczu schorzenia. Sposobem oswojenia z tym, co nieuchronne jest odpowiednie przygotowanie.
Przygotowanie do zabiegu zaćmy – krok po kroku
Proces przygotowania do zabiegu operacyjnego jest na tyle długi, że pozwala płynnie pokonać wszelkie bariery, w tym barierę strachu. Na samym początku tego procesu jest diagnoza, która nie musi zabrzmieć jak wyrok. Profesjonalizm i empatia lekarza sprawiają, że pacjent czuje się bezpiecznie, bo wie, że trafił w dobre ręce. Dobry lekarz nie szczędzi czasu, ani trudu, aby wyjaśnić pacjentowi to wszystko, co jest mu nieznane i obce. Poznanie choroby i sposobów jej leczenia jest formą oswojenia z diagnozą.
Kilka faktów na temat operacji zaćmy:
- Operacja zaćmy to zabieg prosty i krótki (trwa maksymalnie 20 minut).
- Jest to zabieg ambulatoryjny, co oznacza, że pacjent jest przyjęty na 1 dzień do szpitala i nie musi po zabiegu pozostać w nim na dłużej.
- Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli znieczulających zaaplikowanych do oka.
- Operacja polega na wykonaniu niewielkich nacięć, umożliwiających usunięcie starej i wszczepienie nowej, starannie dobranej wcześniej, soczewki wewnątrzgałkowej.
- Nacięcia goją się samoistnie, nie wymagają zakładania szwów.
Przygotowanie do operacji zaćmy. Wizyta kwalifikacyjna
Przygotowanie do zabiegu ma swoją ściśle określoną dynamikę. W sekwencji zdarzeń poprzedzających zabieg stałym elementem jest wizyta kwalifikacyjna. Do tego spotkania ze specjalistami trzeba się wcześniej przygotować i zarezerwować sobie czas. Wymagane jest wcześniejsze przybycie (15 minut przed wyznaczoną godziną) oraz zarezerwowanie około 2 godzin na wywiad i badania. Należy również dostarczyć następujące dokumenty:
- Dowód tożsamości.
- Dokumentację medyczną istotną dla zdrowia pacjenta, np. karty informacyjne ze szpitala.
- Listę leków przyjmowanych na co dzień oraz używane aktualnie okulary.
Profesjonalny zespół medyczny podczas wizyty przeprowadza również szereg badań i pomiarów, m.in. badanie dna oka i w lampie szczelinowej, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i biometrię, czyli obliczenie mocy sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Do tych badań trzeba być odpowiednio przygotowanym, czyli:
- należy zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych: miękkich na 2 tygodnie a twardych na 4 tygodnie przed planowanym terminem badania
- zapewnić sobie transport powrotny z badań, ponieważ niemożliwe będzie samodzielne prowadzenie pojazdu po poszerzeniu źrenic do badania dna oka
- zapewnić sobie okulary przeciwsłoneczne ze względu na wzmożoną wrażliwość na światło w wyniku przeprowadzanych badań
Celem wizyty jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu operacyjnego oraz dokonanie wyboru optymalnej dla niego soczewki wewnątrzgałkowej. Po zakwalifikowaniu do zabiegu pacjent otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak należy przygotować się do operacji.
Przygotowania przedoperacyjne do zabiegu usunięcia zaćmy – zalecenia
Proces oswajania z zabiegiem polega na płynnym przechodzeniu od zrealizowanych zadań do kolejnych, wyszczególnionych w ustalonym harmonogramie. Dynamikę przygotowań oddaje harmonogram działań do wykonania w określonym czasie:
- 2 tygodnie przed zabiegiem należy wykonać zlecone przez okulistę badania, np. morfologię, płytki krwi, krzepliwość, elektrolity, EKG. Ponadto trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu wydania pisemnej opinii o aktualnym stanie zdrowia. Opinia lekarza wydawana jest na podstawie wyników badań krwi oraz badania internistycznego w związku z planowanym leczeniem operacyjnym usunięcia zaćmy w trybie jednodniowym w znieczuleniu miejscowym (kroplowym).
- 1 tydzień przed zabiegiem to czas na odstawienie zleconych przez specjalistę leków, np. zmniejszających krzepliwość krwi
- 3 dni przed zabiegiem należy zakropić do operowanego oka zlecone przez lekarza krople
- 1 dzień przed zabiegiem, wieczorem trzeba wziąć prysznic lub kąpiel i umyć włosy z uwagi na to, że bezpośrednio po zabiegu nie jest wskazany kontakt oka z szamponem
Jak przygotować się do operacji zaćmy w dniu zabiegu?
Pacjent w dniu zabiegu powinien być zdrowy. Jeśli wystąpią niepokojące objawy np. kaszel, katar, temperatura czy nawet złe samopoczucie, to należy o tym fakcie poinformować lekarza.
Należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, aktualne wyniki badań i dokumentację medyczną, a ponadto:
- Nie spożywać pokarmów na 6 godzin a płynów na 2 godziny przed planowanym zabiegiem okulistycznym
- Zrezygnować ze spożywania alkoholu i napojów z kofeiną
- Zrezygnować z makijażu oraz biżuterii
- Zabrać piżamę lub dres oraz klapki
- Zorganizować opiekę osoby towarzyszącej na czas powrotu do domu po zabiegu