Astygmatyzm to nie jest wada wzroku, która musi Ci towarzyszyć przez całe życie. Na czym polega? Najprościej mówiąc to zniekształcenie rogówki bądź soczewki oka, przez co świat staje się zamglony, rozmazany i niewyraźny. Na szczęście nie musi tak wyglądać! Potraktuj astygmatyzm jako przeszkodę, którą łatwo można usunąć. Chcesz dowiedzieć się co jest przyczyną astygmatyzmu, jak rozpoznać tę wadę wzroku i jak nowoczesna okulistyka podchodzi do jej leczenia? O wszystkim Ci opowiemy.
Po przeczytaniu artykułu będziesz wiedział:
To wada wzroku, która polega na zniekształceniu rogówki lub soczewki oka. W efekcie Twoje oko w nieprawidłowy sposób skupia promienie słoneczne, bo wiązka światła zamiast w jednym punkcie – skupia się w 2 miejscach. Twój obraz jest rozmazany i nieostry.
Nie do końca wiadomo co jest przyczyną astygmatyzmu, jednak wśród źródeł tej wady najczęściej pojawia się:
Niezależnie od tego, co w tym przypadku stanowi podłoże Twojej wady wzroku, albo jak mocno zaawansowany jest astygmatyzm – nowoczesna okulistyka jest w stanie pomóc praktycznie każdemu pacjentowi. Dobra wiadomość jest taka, że astygmatyzm można korygować. Jak? O tym przeczytasz już za moment, ale najpierw o tym, jak rozpoznać astygmatyzm.
Większość osób, które mają astygmatyzm bez soczewek korekcyjnych na dłuższą metę nie są w stanie funkcjonować. Dlaczego? Osoby dotknięte astygmatyzmem nie widzą i nie potrafią czytać zarówno z bliska, jak i z daleka. Codzienny ból głowy i mrużenie zmęczonych oczu mocno daje się we znaki. Osoby, które cierpią na astygmatyzm widzą jakby przez mgłę, często też przekrzywiają głowę, kiedy patrzą w dal, próbując złapać ostrość.
Jeśli więc zdarza Ci się, że nieustannie mrugasz, nie widzisz rejestracji jadącego samochodu, albo twarzy osób, które mijają Cię po drugiej stronie ulicy – to znak, że warto udać się do okulisty. Lekarz Cię zdiagnozuje, by w dalszej kolejności pomóc Ci odzyskać ostrość widzenia.
Okulista za pomocą dedykowanych badań określi stopień wady wzroku, dzięki czemu bezbłędnie dopasuje metodę leczenia. Cały proces badania przebiega bezboleśnie, bo lekarz za pomocą narzędzi rejestrujących jedynie obserwuje oko pacjenta.
Jeśli więc jest coś, co Cię niepokoi – nie lekceważ ciągłego bólu głowy u siebie lub u swojego dziecka, bo to mogą być oznaki astygmatyzmu. W przypadku dzieci zdarza się też tak, że ich problemy ze skupieniem się nie wynikają z braku zdolności. Dziecko, które siedzi w ławce może mylić litery np. O z D, P z B. Warto się temu przyjrzeć, bo prócz codziennego dyskomfortu w przyszłości mogą u niego pojawić się nawracające zapalenia spojówek.
Jeśli jeszcze przed chwilą zastanawiałeś się nad tym, czy można leczyć astygmatyzm, to jest właśnie moment, w którym chcielibyśmy Cię uspokoić. Astygmatyzm, jak większość wad wzroku można leczyć. Zaraz po tym, jak lekarz okulista przeprowadzi badania – proponuje pacjentowi dalszy proces leczenia astygmatyzmu.
Pacjent ma do wyboru 3 możliwości:
Musisz wiedzieć, że w przypadku astygmatyzmu, gdy mamy do czynienia z większą wadą wzroku – korekcja okularowa nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem dla pacjenta. Stąd ta informacja o pewnych ograniczeniach. Jak to należy rozumieć? Przy okularach obraz nigdy nie będzie idealny. Głównie chodzi o odległość gałki ocznej od szkła okularów.
Lekarz, który zdiagnozuje u Ciebie astygmatyzm pomoże Ci też dopasować rodzaj soczewek kontaktowych. Istotne jest to, aby Twoje soczewki miały właściwy kształt, bo dzięki temu mogą idealnie przylegać do gałki ocznej. Na rynku dostępne są soczewki gazoprzepuszczalne i soczewki hybrydowe. Jednak najlepsze efekty można uzyskać stosując miękkie i elastyczne soczewki, które pozwalają Twojemu oku oddychać. Okulista pomoże Ci wybrać najlepszą opcję tak, aby jednocześnie nie męczyć oka i uzyskać najbardziej komfortową metodę leczenia.
Pacjenci, którzy zdecydowali się na laserową korekcję wzroku, aby poprawić wady związane z astygmatyzmem zgodnie twierdzą, że to najlepsze co mogło ich spotkać. I mają rację. Laser to metoda bezpieczna, szybka i bezbolesna. Ostrość wzroku u pacjenta powraca już chwilę po wykonanym zabiegu. Nie uwierzysz, ale już 3 dnia po operacji można normalnie czytać lub pracować przy monitorze ekranowym. Ten sposób leczenia pozwala pacjentowi na ekspresowy powrót do codziennego życia.
W Centrum Okulistycznym Eymed wykonujemy zabiegi dwoma laserami – Schwind Amaris oraz Schwind Atos. Przy metodzie korekcji wzroku SmartSight laserem femtosekundowego Schwind Atos możemy mówić o niebywałej precyzji, bo to obecnie najnowocześniejszy laser na świecie. Nasz zespół mikrochirurgów jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację za jego pomocą.
Teraz już wiesz, co to jest astygmatyzm i jak go leczyć. Jeśli szukasz skutecznej metody leczenia, która pozwoli Ci w pełni korzystać z życia – proponujemy Ci bezpłatne badanie kwalifikujące pod laserową korekcję wzroku. Astygmatyzm można naprawić.
Zabieg poprawiający ostrość widzenia przyda się nie tylko osobom, które uprawiają sport. Może też być zbawieniem dla osób, które budują swoją markę osobistą na etacie lub we własnej firmie. Może też być kluczowy po drodze do osiągnięcia prywatnego sukcesu. Zachęcamy Cię do rezerwacji terminu konsultacji.
Eyemed to poradnia okulistyczna specjalizująca się w diagnostyce oraz leczeniu wad wzroku. Oferujemy szeroki zakres usług, w tym badania diagnostyczne, zabiegi laserowe oraz korekcję wad wzroku. Naszym celem jest zapewnienie pacjentom najwyższego standardu opieki, podchodząc do każdego przypadku indywidualnie.