Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki to doskonałe rozwiązanie dla osób, u których pojawiła się wada wzroku związana z wiekiem – presbiopia. Metoda ta polega na usunięciu własnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej zaawansowanym, dopasowanym do potrzeb i oczekiwań pacjenta implantem, który koryguje zarówno wadę wzroku, jak i starczowzroczność. Ze względu na fakt, że soczewkę wewnątrzgałkową wszczepia się tylko raz, decyzja o tym jaki implant wybrać, powinna być dobrze przemyślana. Ogromne znaczenie dla osiągnięcia ostatecznego oraz stabilnego wyniku korekcji ma właściwa rekonwalescencja po zabiegu. W tym artykule omówimy zalecenia i wskazówki dla pacjenta po refrakcyjnej wymianie soczewki.
Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesna i skuteczna metoda korekcji wzroku, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem na zachodzie. W Polsce zabieg ten zyskuje na popularności, a liczba pacjentów decydujących się na tę metodę poprawy widzenia stale rośnie. Dzięki zaawansowanej technologii procedura jest niezwykle precyzyjna i szybka – trwa zaledwie kilkanaście minut. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kropli, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu i może wrócić do domu tego samego dnia.
W większości przypadków powrót do pełnej sprawności po refrakcyjnej wymianie soczewki jest szybki i bezbolesny. Aby proces przebiegał bez komplikacji, należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń otrzymanych od lekarza i regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych. Kluczowe znaczenie mają pierwsze dni po przebytym zabiegu, ale tak naprawdę okres pełnej rekonwalescencji oraz powrót do pełnego zdrowia może potrwać kilka tygodni.
Jak już wspomnieliśmy, zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki wykonuje się w warunkach szpitala jednego dnia. Oznacza to, że po operacji pacjent nie musi pozostawać w klinice i po kilku godzinach może bezpiecznie wrócić do domu, bez konieczności hospitalizacji.
Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może odczuwać lekkie zamglenie wzroku oraz delikatny dyskomfort. Te objawy są normalne i powinny ustąpić w ciągu kilku godzin. Oto kilka kroków, które warto podjąć:
– Odpoczynek: Po powrocie do domu, zaleca się odpoczynek. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego.
– Ochrona oka: Noś opatrunek lub specjalne osłonki na oczy, aby chronić je przed przypadkowym dotknięciem lub urazem.
W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu stosuj się do następujących zaleceń:
– Stosowanie kropli do oczu: Lekarz przepisze krople antybiotykowe i przeciwzapalne, które pomagają w gojeniu i zapobiegają infekcjom. Stosuj je zgodnie z zaleceniami.
– Unikanie wody w oku: Unikaj kontaktu oczu z wodą, np. podczas kąpieli czy mycia twarzy. Zrezygnuj również basenów i sauny.
– Ograniczenie wysiłku fizycznego: Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężarów oraz pochylania się w okresie minimum 4 tygodni po zabiegu. Taka aktywność może przyczynić się do zwiększenia ciśnienie wewnątrzgałkowe.
– Ochrona UV: Pamiętaj o ochronie swojego wzroku przy pomocy okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami UV zwłaszcza na zewnątrz. Oczy po zabiegu stają się bardziej wrażliwe na światło, dlatego warto chronić je za pomocą takich właśnie okularów.
Czas rekonwalescencji po wszczepieniu soczewki wewnątrzgałkowej może się różnić w zależności od pacjenta. Jeśli zabieg przebiegł pomyślnie, już po kilku lub kilkunastu dniach można wrócić do codziennych aktywności. Należy jednak obserwować swoje samopoczucie i dać organizmowi czas na pełną regenerację. Warto też pomyśleć o zwolnieniu lekarskim (L4) minimum na tydzień.
Najważniejszą zasadą, jakiej należy się trzymać w okresie rekonwalescencji po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewek, jest przestrzeganie zaleceń lekarskich – dotyczących m.in. troski o narząd wzroku, stosowania przepisanych leków oraz ewentualnych ograniczeń w codziennych aktywnościach.
Ogólne wskazówki dotyczące stylu życia po zabiegu to:
– przestrzegaj wyznaczonych przez okulistę wizytach kontrolnych,
– zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego, np. biegania, podnoszenia ciężarów czy jazdy na rowerze,
unikaj gwałtownego schylania się oraz zrezygnuj z podnoszenia czy przenoszenia naprawdę ciężkich przedmiotów,
– unikaj dotykania i pocierania oczu,
– unikaj kontaktu oczu z wodą w przypadku mycia twarzy,
– chroń oczy przed szamponem, mydłem itp. podczas kąpieli,
– powstrzymaj się od wykonywania makijażu oczu przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu,
– korzystaj z okularów przeciwsłonecznych przy każdym wyjściu z domu, nawet jeśli nasłonecznienie nie jest zbyt duże.
– zgłaszanie niepokojących objawów: Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak nagłe pogorszenie wzroku, silny ból oka, zaczerwienienie lub wyciek z oka, niezwłocznie skontaktuj się z naszą kliniką.
W okresie rekonwalescencji po zabiegu ważna jest również właściwie zbilansowana dieta, która pomaga przywrócić równowagę organizmu.