Refrakcyjna wymiana soczewki jest metodą korekcji wady wzroku przeznaczoną dla pacjentów u których pojawiła się wada wzroku związana z wiekiem – tzw. presbiopia lub starczowzroczność. Pozwala ona na całkowite pozbycie się ograniczeń związanych ze stosowaniem korekcji. Podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki, możemy usunąć takie wady wzroku jak:
Zobacz o czym należy pamiętać przed operacją oraz jak przygotować się w dniu zabiegu.
Każda operacja czy też zabieg może być stresującym wydarzeniem dla pacjenta. Obawy przed samą procedurą, wynikiem czy ewentualnymi powikłaniami są naturalne i zrozumiałe. Właśnie dlatego odpowiednie przygotowanie ma ogromne znaczenie zarówno dla komfortu psychicznego pacjenta, jak i sukcesu samego zabiegu. Kluczową rolę w zapewnieniu skuteczności i bezpieczeństwa usuwania wady wzroku poprzez operację refrakcyjnej wymiany soczewki odgrywa prawidłowa kwalifikacja.
Pozwala ona upewnić się, że pacjent może bezpiecznie przystąpić do zabiegu. Kompleksowa wizyta kwalifikująca trwa około 2 godzin i obejmuje szczegółowy wywiad medyczny oraz przeprowadzenie badań diagnostycznych (poświęciliśmy tej kwestii osobny artykuł). Na podstawie tych informacji lekarz wybiera optymalną metodę korekcji wzroku, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Dzięki temu ryzyko powikłań jest minimalne, a pacjent czuje się spokojniejszy.
Przed przystąpieniem do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki konieczne jest wykonanie szczegółowego badania kwalifikacyjnego które pozwalają ocenić, czy metoda ta, jest odpowiednia dla pacjenta. Na podstawie otrzymanych wyników badań i pomiarów, specjalista dobiera soczewki wewnątrzgałkowe, które będą najlepiej dopasowane do stylu życia, zawodu, hobby oraz innych oczekiwań pacjenta. Taki zabieg zazwyczaj rekomendowany jest osobom powyżej 50. roku życia, jednak w uzasadnionych medycznie przypadkach można przeprowadzić go też u osób młodszych.
Przed zabiegiem refrakcyjnej wymiany soczewki, a także w okresie rekonwalescencji po operacji, należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Pozwoli to na osiągnięcie najlepszych efektów korekcji wzroku.
W dniu zabiegu pamiętaj o kilku ważnych zasadach.
– Nie wykonuj makijażu.
– Załóż wygodne, niekrępujące ruchów ubranie i obuwie.
– Zabierz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
– Przyjedź do kliniki z osobą towarzyszącą.
– W ciągu 6 godzin przed zabiegiem nie spożywaj posiłków (ale możesz wypić niewielką ilość wody lub gorzkiej herbaty).
Ponadto pacjent musi być ogólnie zdrowy, tj. wolny od wszelkich infekcji i stanów zapalnych.
Przed przystąpieniem do zabiegu korekcji wzroku należy zaprzestać używania soczewek kontaktowych:
Ważne jest, aby co najmniej 24 godziny przed wykonaniem operacji zrezygnować z makijażu twarzy i oczu. Najlepiej zmyć go wieczorem w dniu przed zabiegiem i jeszcze raz rano w dniu zabiegu.
W dniu zabiegu należy stawić się w klinice o wyznaczonej godzinie. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą okulary z filtrem przeciwsłonecznym, dokument tożsamości oraz dokumentację medyczną. Ważne jest również, aby mieć ze sobą spis aktualnie przyjmowanych leków. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki wewnątrzgałkowej wykonywany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego i nie wymaga hospitalizacji. Oznacza to, że pacjent może wrócić do domu krótko po zakończeniu operacji. Kolejnego dnia należy udać się na wizytę kontrolną.