Laserowa operacja oczu jest nowoczesnym rozwiązaniem problemów ze wzrokiem, takim jak nadwzroczność, starczowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Zapewnia wyraźną poprawę widzenia bez okularów i soczewek kontaktowych. Zastosowanie tej nowoczesnej technologii sprawia, że okres rekonwalescencji maksymalnie skraca się. Jak długo trwa powrót do zdrowia po zabiegu i czego można się spodziewać podczas rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku przeprowadzane są wyłącznie na zewnętrznej części oka, czyli rogówce Układ optyczny prawidłowo zbudowanego oka, załamuje promienie świetlne tak, że skupiają się ona na siatkówce. U osób z wadą wzroku, światło załamuje się w innym miejscu utrudniając ostre widzenie.
Laserowa korekcja wzroku polega na takim wymodelowaniu rogówki za pomocą lasera, aby wpadające do oka promienie, skupiały się bezpośrednio na siatkówce. W przypadku krótkowzroczności, rogówka zostaje spłaszczona ,a w przypadku dalekowzroczności wystromiona. W wyniku zabiegu obraz zostaje prawidłowo skupiony na siatkówce, a wzrok pacjenta ulega całkowitej i trwałej poprawie.
Laserowa korekcja wzroku obejmuje metody powierzchniowe i głębokie. Rekonwalescencja po operacji oka uzależniona jest od rodzaju zastosowanej technologii i indywidualnych uwarunkowań pacjenta. W metodach powierzchniowych usunięty podczas zabiegu nabłonek ulega naturalnej odbudowie. Czas gojenia jest dłuższy, a zakres możliwej do wykonania korekcji mniejszy niż w przypadku metod głębokich. Metody powierzchniowe rekomendowane są szczególnie dla Pacjentów narażonych na urazy oka.
Według opinii Pacjentów aż 94% z nich już następnego ranka widzi dobrze i jest w stanie powrócić do normalnych aktywności dnia codziennego.. Towarzyszący pacjentowi pooperacyjny dyskomfort, np. w postaci łzawienia, może utrzymywać się do 3-4 dni.
Pomimo odczuwalnej poprawy widzenia już w pierwszej dobie po zabiegu szacuje się, że okres rekonwalescencji oraz pełna stabilizacja wzroku, trwa od 3 do 12 miesięcy
Warto zaznaczyć, że po zabiegu laserowej korekcji wzroku nasze oczy muszą mieć czas na całkowitą regenerację, dlatego należy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń przekazanych przez lekarza specjalistę.
W procesie programowania korekcji wad wzroku niezmiernie istotną rolę odgrywa ocena krzywizny grubości i mocy optycznej rogówki. Nowoczesna diagnostyka umożliwia laserowi precyzyjne usunięcie wady w danym punkcie rogówki. Ocena wielkości wad aberracji rogówkowych w każdym milimetrze kwadratowym rogówki pozwala na dobór odpowiedniej korekcji laserowej. Laserowa operacja oczu trwa kilka minut, natomiast cała procedura przygotowawcza i pozabiegowa zajmuje około 2-3 godzin. Rzeczywisty kontakt lasera z okiem to zazwyczaj mniej niż 20 sekund. Samodzielny powrót do domu po zabiegu nie jest jednak możliwy ze względu na następujące objawy:
Każdy pacjent po zabiegu otrzymuje kartę informacyjną, w której znajdują się szczegółowe zalecenia.
W okresie rekonwalescencji po laserowej operacji oczu zastosuj się do zaleceń:
Po laserowej korekcji wzroku należy zapewnić optymalne warunki gojenia ran i zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań (infekcji, zakażeń). W tym celu:
Po zabiegu laserowej korekcji wzroku mogą wystąpić różne objawy, które zazwyczaj mają charakter przejściowy. Do najczęściej występujących zaliczamy:
Większość objawów jest normalna i ustępuje w ciągu kilku dni lub tygodni od zabiegu. W przypadku dłużej utrzymujących się problemów lub nasilających się objawów bólu, nagłej utraty widzenia czy trwałego zaburzenia widzenia należy skonsultować się z okulistą.
Po laserowej korekcji wzroku, organizm potrzebuję odpoczynku i czasu na regenerację. Długość okresu rekonwalescencji uzależniona jest od rodzaju zastosowanej technologii i indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Bezpośrednio po operacji wskazane jest powstrzymanie się od prowadzenia samochodu oraz wykonywania obowiązków zawodowych. Właściwym rozwiązaniem jest skorzystanie z kilkudniowego zwolnienia lekarskiego. Jest to szczególnie zalecane, gdy pacjent wykonuje pracę przy monitorze komputera, wymagającą wysiłku fizycznego albo w środowisku o dużym zapyleniu. Niekorzystnie na rekonwalescencję po laserowej korekcji wzroku, może wpływać podejmowanie dużego wysiłku, zwiększającego napływanie potu do oczu.
Regularne wizyty kontrolne po zabiegu pozwalają monitorować proces gojenia oraz wykrywać odpowiednio wcześnie ewentualne powikłania. Typowy harmonogram uwzględnia pierwszą wizytę kontrolną w ciągu jednego dnia po zabiegu. Podczas pierwszej wizyty kontrolnej lekarz sprawdza stan rogówki oraz określa, czy występują oznaki infekcji lub stanów zapalnych. Wykonywany jest również pomiar ostrości wzroku. Kolejna wizyta następuje po tygodniu i jej celem jest dalsze monitorowanie procesu gojenia oraz ewentualnych zmian w ostrości widzenia. Wizyta po miesiącu służy weryfikacji długoterminowych rezultatów zabiegu. Wykonywany jest wówczas pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, aby upewnić się, że korekcja wzroku nie wpłynęła negatywnie na ciśnienie w oku. Podczas wizyty po 3-6 miesiącach wykonywany jest pomiar ostrości wzroku i badany stan rogówki, a niekiedy również wykonywane jest badanie dna oka, aby wykluczyć jakiekolwiek zmiany w strukturze oka. Zazwyczaj po 6 miesiącach pacjent może wrócić do standardowych corocznych wizyt kontrolnych.
W okresie rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku pacjent może doświadczać problemów z ostrością widzenia w postaci mgły i rozmazanego obrazu. Zazwyczaj objaw ten ma charakter przejściowy i wynika z procesu gojenia i regeneracji nabłonka rogówki. Rozmazane widzenie może być też objawem suchości oczu, spowodowanej czasowo zaburzoną produkcją łez. Stosowanie kropli nawilżających może złagodzić te objawy. Inną przyczyną rozmazanego widzenia może być niedostateczna lub nadmierna korekcja, która stabilizuje się w procesie gojenia. Mgłę w widzeniu mogą powodować też stany zapalne rogówki. Jeśli mgła lub rozmazany obraz utrzymują się przez dłuższy czas, nasilają się albo pojawiają się nowe niepokojące objawy (ból, nagłe pogorszenie widzenia), należy jak najszybciej skontaktować się z okulistą.
Stabilizacja wzroku po laserowej korekcji wzroku może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od przeprowadzonego zabiegu i indywidualnych cech pacjenta (wiek, grubość rogówki, poziom korekcji wzroku, suchość oczu). Poprawa widzenia po zabiegu laserowym następuje stosunkowo szybko, w ciągu 24-48 godzin po zabiegu, jednak pełna stabilizacja wzroku może trwać kilka miesięcy, ponieważ rogówka potrzebuje czasu na pełne zagojenie się i adaptację.
Po operacji laserowej niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja oczu i ochrona przed różnymi substancjami, zanieczyszczoną wodą i urazami. Odpowiednie nawilżenie rogówki za pomocą kropli nawilżających zapobiega podrażnieniom. Aby zapobiec infekcjom i zmniejszyć stan zapalny stosuje się krople antybiotykowe i przeciwzapalne. Przestrzeganie zaleceń lekarza pomoże w przyspieszeniu gojenia i uzyskaniu optymalnych rezultatów korekcji wzroku.