Wszczepienie soczewki ICL pod tęczówkę to jedna z najnowocześniejszych metod korekcji wad wzroku. Stosuje się ją przede wszystkim u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku np. z powodu zbyt cienkiej rogówki czy zbyt dużej wady wzroku. Soczewki fakijne mogą korygować krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Zabieg chirurgiczny wszczepienia soczewek ICL trwa krótko, a powrót do zdrowia następuje bardzo szybko. Ogromne znaczenie dla przebiegu zabiegu oraz uzyskania najlepszych efektów ma właściwe przygotowanie pacjenta. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zadbać o siebie przed operacją i w dniu zabiegu.
Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej ICL (Implantable Collamer Lenses) to bezpieczny i skuteczny sposób korekcji wzroku. Aby cały proces przebiegł sprawnie, warto odpowiednio wcześnie zadbać o spełnienie wszystkich zaleceń medycznych.
W dniu zabiegu:
– Nie wolno wykonywać makijażu twarzy i oczu – nie można użyć kremu, fluidu, cieni do powiek, tuszu do rzęs, kredki do oczu itp.
– Ważne jest, aby być na czczo (6h bez jedzenia i picia).
– Dzień wcześniej nie wolno spożywać alkoholu.
– Pacjent powinien być zdrowy, tj. bez cech infekcji przebiegającej z gorączką, katarem, kaszlem.
– Jeśli przyjmujesz na stałe leki, powinieneś kontynuować ich zażywanie (również rano w dniu operacji – o ile lekarz nie zaleci inaczej).
Sama procedura wszczepienia soczewek fakijnych przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym, bez konieczności hospitalizacji. Zabieg trwa zwykle około kilkunastu minut na jedno oko i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, za pomocą kropli do oczu. Tak jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych, do kliniki powinieneś zgłosić się osobą towarzyszącą, która pomoże Ci wrócić do domu.
Podstawą zakwalifikowania pacjenta do zabiegu wszczepienia soczewki ICL jest wizyta kwalifikacyjna u lekarza specjalisty. Składa się ona z dwóch części – badań wykonywanych przez optometrystę oraz kwalifikacji do przeprowadzenia operacji dokonywanej przez okulistę. Podczas tej wizyty pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące dalszego przygotowania do zabiegu. Warto przed pójściem na wizytę kwalifikacyjną zorientować się, jak należy przygotować się do badania. Opisaliśmy to szerzej w osobnym artykule. Jeśli chodzi o zalecenia przed zabiegiem wszczepienia soczewki fakijnej, kluczowe jest przestrzeganie kilku ważnych zasad.
Jeśli używasz soczewek kontaktowych, lekarz określi, na ile wcześniej musisz z nich zrezygnować. Miękkie soczewki kontaktowe należy zdjąć zazwyczaj na 2 tygodnie przed operacją, a twarde – na 3-4 tygodnie przed operacją. Dzięki temu rogówka zdąży wrócić do swojego naturalnego, stabilnego kształtu. Na tydzień przed zabiegiem nie powinno się wykonywać zabiegów kosmetycznych twarzy. Zaleca się także, aby co najmniej na tydzień przed operacją usunąć sztuczne rzęsy.
Celem przygotowania pacjenta do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych jest zapewnienie bezpieczeństwa operacji oraz zminimalizowanie wystąpienia ewentualnych powikłań pozabiegowych. Postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału zabiegu, umożliwiając osiągnięcie optymalnych efektów korekcji wady wzroku.
Właściwe przygotowanie zmniejsza ryzyko infekcji, zapewnia lepszą kontrolę nad procesem gojenia oraz pozwala na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Dzięki przestrzeganiu wskazówek lekarza pacjent może uniknąć niepotrzebnych komplikacji i szybciej powrócić do codziennych aktywności po zabiegu. Dostosowanie się do zaleceń specjalisty pozwala również pacjentowi na lepsze zrozumienie całego procesu leczenia, co ma istotny wpływ na jego samopoczucie oraz zmniejsza stres związany z operacją.