Laserowa korekcja wzroku umożliwia pacjentom skutecznie i trwale wyeliminować takie wady, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. Pozwala tym samym pozbyć się uciążliwych w codziennym funkcjonowaniu okularów i soczewek kontaktowych. Jednak wykonanie zabiegu laserowego nie jest możliwe w każdym przypadku. Zdarza się, że ryzyko wystąpienia powikłań i skutków ubocznych przewyższa potencjalne korzyści. Decyzja, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do zabiegu, zapada podczas kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Podczas wizyty kwalifikującej, trwającej około 2 godzin, specjaliści wykonują badania diagnostyczne i prowadzą rozmowę z pacjentem. Na podstawie wywiadu i wykonanych badań decydują, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Dobierają również optymalną dla pacjenta metodę zabiegu.
Czynniki decydujące o kwalifikacji do zabiegu:
Do zabiegu kwalifikuje wiek mieszczący się w przedziale od 21 do ok. 45 r.ż, ponieważ wówczas wada wzroku jest najbardziej stabilna, co oznacza, że przynajmniej przez ostatni rok nie nastąpiły u pacjenta znaczące zmiany w wartościach dioptrii
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku jest występowanie u pacjenta chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne np. toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, a także u kobiet ciąża oraz karmienie piersią
Pacjent nie może mieć chorób oczu, takich jak zaćma, jaskra, stożek rogówki (keratokonus), zwyrodnienie plamki żółtej. Ponadto przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowego jest występowanie zarówno zespołu suchego oka w zaawansowanej formie, jak też infekcji oczu.
Szczególne wymagania dotyczą rogówki, ponieważ zabieg laserowy polega na jej modelowaniu. Obecność blizn na rogówce może wpłynąć na skuteczność zabiegu i zwiększać ryzyko powikłań. Ponadto rogówka powinna mieć odpowiednią grubość. Jeżeli jest zbyt cienka, to pacjent może nie zostać zakwalifikowany do zabiegu.
Stopień wady wzroku musi mieścić się w określonych granicach z uwagi na bezpieczeństwo i skuteczność wykonywanego zabiegu laserowego. Do zabiegów kwalifikowani są pacjenci z wadami: krótkowzroczności do -10 dioptrii, dalekowzroczności do +4-6 dioptrii oraz astygmatyzmu do ok. 5 dioptrii.
Można zauważyć, że wymienione przeciwwskazania w zróżnicowany sposób dyskwalifikują pacjenta do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku. Mianowicie, albo bezwzględnie uniemożliwiają wykonanie zabiegu, albo względnie, odraczają jedynie w czasie wykonanie zabiegu.
Przeciwwskazania bezwzględne do laserowej korekcji wzroku to stany, które całkowicie uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu z powodu wysokiego ryzyka wystąpienia komplikacji lub braku oczekiwanych rezultatów. Badania kwalifikacyjne przed zabiegiem pozwalają wykluczyć przeciwwskazania bezwzględne i wpływają na bezpieczeństwo i skuteczność laserowej korekcji wzroku.
Przeciwwskazania bezwzględne obejmują:
Przeciwwskazania względne do laserowej korekcji wzroku to warunki, które nie wykluczają zabiegu całkowicie, ale mogą odroczyć go w czasie. Pacjenci z przeciwwskazaniami względnymi mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu, jeśli spełnią określone warunki lub zostanie odpowiednio zminimalizowane ryzyko wystąpienia powikłań.
Przeciwwskazania względne mogą dotyczyć:
Są to czynniki zmienne w czasie, które dyskwalifikują pacjenta tymczasowo z powodu zbyt dużego ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Korekcja wad wzroku nie może odbywać się kosztem zdrowia pacjenta.
Niezakwalifikowanie pacjenta do określonego zabiegu z powodu występujących przeciwwskazań to eliminacja skutków ubocznych. Uwzględniając indywidualne uwarunkowania pacjenta można dobrać optymalną metodę korekcji wzroku. Odrzucenie jednej metody korekcji wzroku otwiera możliwości zastosowania metod alternatywnych.
Jeśli pacjent nie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku albo dobrowolnie z niej zrezygnuje, to może skorzystać z rozwiązań alternatywnych. Wybór odpowiedniej opcji zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu zdrowia oczu. Dla tych, którzy nie chcą poddać się operacji oczu, przeznaczone są nieinwazyjne alternatywy, jak tradycyjne okulary oraz bogata oferta soczewek kontaktowych. Wśród nich znajdują się soczewki noszone w nocy, które modelują rogówkę, poprawiając widzenie w ciągu dnia. Ta metoda nosi nazwę ortokorekcji i oprócz zalet ma wadę w postaci tymczasowego efektu korekcji, utrzymującego się tylko przez ograniczony czas. Terapia wzroku może poprawić funkcje wzrokowe bez potrzeby operacji. Przeznaczona jest dla pacjentów z problemami związanymi z pracą mięśni oczu lub widzeniem obuocznym (zez, niedowidzenie, leniwe oko).
Jeśli pacjent oczekuje trwalszych zmian, to może skorzystać z możliwości, jakie daje wykonanie zabiegu operacyjnego w postaci implantu soczewek fakijnych (ICL), wymiany soczewki wewnątrzgałkowej (RLE) czy przeszczepu rogówki (keratoplastyki).