Zaćma to choroba oczu stara jak świat. Może zaatakować zarówno osobę w starszym wieku, jak też noworodka. Występujące w zaćmie zmętnienie soczewki może postępować od jej środka na zewnątrz lub od krańców do środka soczewki. Gdy zmętnienie soczewki dotrze do środka oka można nagle stracić ostrość widzenia. Jak rozpoznać oblicze zaćmy i jak radzić sobie z tą chorobą?
Zaćma to wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu. Inna nazwa tej choroby – katarakta, wywodzi się z łacińskiego wyrazu cataracte oznaczającego wodospad. Po raz pierwszy opisano zaćmę w starożytności jako silne i białe zmętnienie oka, przypominające barwą wzburzony wodospad. Najstarszym znanym przykładem przedstawienia zaćmy w sztuce jest pochodzący z okresu sumeryjskiego posążek kapłana z oznakami zaćmy w postaci białych i pozbawionych przejrzystości źrenic. Zabytek archeologiczny dowodzi, że starożytni Sumerowie byli w stanie rozpoznać i artystycznie oddać skutki tej choroby, mimo braku zaawansowanej wiedzy medycznej.
Zaćma to schorzenie oczu, które atakuje soczewkę oka, pozbawiając ją naturalnej przejrzystości. Zmętnienia soczewki stanowi utrudnienie w przedostawaniu się światła do siatkówki, co wpływa na upośledzenie ostrości wzroku. Im większe zmętnienie występuje na soczewce oka, tym większe pogorszenie wzroku u chorego.
Różne rodzaje zaćmy wynikają z odmiennych przyczyn i mechanizmów uszkodzenia soczewki oka. Zróżnicowane przyczyny prowadzą do tego samego efektu, czyli zmętnienia soczewki, co upośledza zdolność do ostrego widzenia. W zależności od przyczyny, zaćma może rozwijać się powoli, jak zaćma starcza lub szybko, jak zaćma pourazowa lub kortykosteroidowa.
Przyczyny występowania zaćmy i mechanizmy uszkodzenia soczewki oka:
Zaćma może być klasyfikowana na różne sposoby, w zależności od kryterium podziału. Główne klasyfikacje zaćmy obejmują podział ze względu na:
Występuje u noworodków lub małych dzieci. Spowodowana jest zaburzeniami genetycznymi, infekcjami prenatalnymi, np. różyczką. Rozwija się w bardzo wczesnym dzieciństwie. Istotne jest wczesne rozpoznanie, aby odpowiednio szybko zapobiec powstawaniu zaburzeń w rozwoju wzroku. Nieleczona prowadzi do zaniku gałki ocznej, oczopląsu, niedowidzenia i zeza towarzyszącego.
Powstaje w późniejszym okresie życia, najczęściej w wyniku starzenia się (zaćma starcza), urazu, chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzyca), przyjmowania leków (np. kortykosteroidów) lub narażenia na promieniowanie. Zmętniałej soczewki nie da się zregenerować, a najskuteczniejszym sposobem leczenia jest ingerencja chirurgiczna.
Najczęstszy typ zaćmy, związany ze starzeniem się soczewki. Występuje głównie u osób po 60. roku życia. Osoba dotknięta zaćmą starczą może zauważyć nasilające się problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków, jak prowadzenie pojazdu czy czytanie. Czasami można dostrzec zmianę barwy źrenicy albo jej wielkości czy kształtu.
Zmiany rozwijają się na obwodzie soczewki, w tzw. korze soczewki. W początkowej fazie pacjent może mieć problemy z widzeniem w jasnym świetle oraz widzeniem kontrastów.
Zmętnienie występuje pod tylną torebką soczewki, w pobliżu tylnej powierzchni. Ten typ zaćmy często powoduje problemy z widzeniem w bliskiej odległości oraz trudności z widzeniem w jasnym świetle, np. przy patrzeniu na źródła światła.
Zmętnienie dotyczy centralnej części soczewki, czyli jądra. Ten rodzaj zaćmy powoduje głównie pogorszenie widzenia na daleką odległość i może prowadzić do krótkowzroczności.
Powstaje na skutek przebytych urazów oka, uszkadzających soczewkę i prowadzących do jej zmętnienia. Urazy mogą być mechaniczne, chemiczne lub promieniotwórcze, jak również mogą wynikać z ekspozycji na promieniowanie. Leczenie zaćmy pourazowej jest uzależnione od występującego stopnia uszkodzenia soczewki. Czasami również dochodzi do innych uszkodzeń, np. siatkówki, rogówki czy ciała szklistego. Stąd zaćma pourazowa może być bardziej skomplikowana w leczeniu niż zaćma starcza.
Wczesne stadium choroby, w którym zmętnienie soczewki jest minimalne, a objawy wzrokowe są mało nasilone. Osoba dotknięta chorobą może nie odczuwać znaczących problemów z widzeniem. Ważne jest wtedy regularne badanie wzroku.
Zaćma to choroba o różnych obliczach. Klasyfikacja zaćmy pozwala lekarzom lepiej zrozumieć przyczynę problemu i dostosować odpowiednie leczenie, najczęściej polegające na operacyjnym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną.