Ropiejące oko u dziecka to dolegliwość, która często budzi niepokój rodziców. Choć w wielu przypadkach ma łagodny przebieg i z czasem ustępuje samoistnie, warto poznać przyczyny tego stanu oraz towarzyszące mu objawy. Sprawdź, w jakich sytuacjach może pojawić się ropna wydzielina w oku u dziecka. Poznaj sposoby na pielęgnację zaropiałych oczu w domowych warunkach. Dowiedz się, w jakich sytuacjach należy udać się z dzieckiem do lekarza.
Narząd wzroku jest skomplikowaną strukturą, która składa się z wielu współpracujących elementów. Oprócz gałki ocznej w jego skład wchodzą struktury odpowiedzialne za ochronę przed infekcjami oraz podrażnieniami mechanicznymi. Kluczową rolę odgrywają gruczoły łojowe i tarczkowe znajdujące się na powiekach, a także sam gruczoł łzowy. Produkują one systematycznie niewielką ilość płynów, które w prawidłowych warunkach nawilżają i równomiernie powlekają powierzchnię oka. Niewłaściwe funkcjonowanie gruczołów, a także nadmiar chorobotwórczych czynników ułatwia rozwój infekcji i podrażnień. W konsekwencji rozwija się stan zapalny w obrębie spojówki, a jednym z jego głównych objawów jest ropa w oku dziecka. Nadmiar tej wydzieliny gromadzi się w kącikach oczu, powodując sklejanie się rzęs i powiek.
Ropienie oczu może dotknąć osoby w każdym wieku – zarówno dorosłych, jak i dzieci, a nawet niemowlęta. Ropa w oku dziecka często wywołuje zaniepokojenie u rodziców. Na szczęście jest to zwykle niegroźny, przejściowy problem.
Przyczyn ropiejącego oczka u niemowlaka może być kilka. Najczęściej stan zapalny w rejonie spojówek i kanalików łzowych rozwija się z powodu:
Nie wszyscy rodzice wiedzą, że ropienie oczu u dzieci często może być też jednym z objawów ząbkowania. Wyrzynające się ząbki mogą wywoływać stan zapalny w obrębie szczęki, który wpływa na znajdujące się w pobliżu narządy.
Zapalenie spojówek, zarówno o podłożu infekcyjnym, jak i alergicznym, często wiąże się z innymi objawami oprócz ropnej wydzieliny i łzawienia z oczu. Zapaleniu mogą towarzyszyć takie objawy, jak:
Zwykle przy zakażeniach bakteryjnych (np. bakteryjnym zapaleniu spojówek) wydzielina jest znacznie gęstsza niż przy alergiach i infekcjach wirusowych. Gdy ropiejące oczy u dziecka są związane z ząbkowaniem, dodatkowo mogą wystąpić takie objawy, jak katar, kaszel i gorączka.
Ropiejące oczy u dziecka zwykle nie są poważnym problemem. Objawy często ustępują samoistnie bez konieczności specjalnego leczenia. W tym czasie można pomóc dziecku, stosując domowe sposoby na ropiejące oko u niemowlaka. Jedną ze sprawdzonych metod jest przemywanie zaropiałych oczek ostudzonym naparem z rumianku. Zanieczyszczenia usuwamy w kierunku od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego, aby nie rozprzestrzeniać infekcji. Gdy powieki są mocno sklejone, można najpierw zastosować okłady – wilgotny gazik przykładamy do zamkniętych powiek, nie naciskając. Następnie delikatnie pocieramy, wyjmując powoli grudki.
Pamiętaj, że zaschniętej wydzieliny nie wolno zdrapywać ani wykruszać, aby nie podrażniać delikatnych okolic oczu. Ropiejące oczko u niemowlaka można przemywać także roztworem soli fizjologicznej. Środek ten doskonale nadaje się do usuwania zalegającej wydzieliny. Dodatkowo w celu złagodzenia objawów można użyć kropli nawilżających do oczu. Pamiętaj, by sięgnąć po preparat bez konserwantów, który przywróci równowagę i przyspieszy regenerację filmu łzowego. Najlepiej zastosować produkt zalecony przed pediatrę lub okulistę.
Sposób postępowania z ropiejącymi oczami u dzieci zależy od przyczyny wystąpienia zjawiska.
Alergiczne zapalenie spojówek – podanie leków doustnych i kropli do oczu.
Infekcje bakteryjne – aplikacja kropli do oczu z antybiotykami. Zastosowanie maści z neomycyną, gramicydyną, bacytracyną lub polimyksyną.
Infekcje wirusowe – łagodzenie objawów i zapobieganie wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu. Wspomagająco można zastosować nawilżające krople do oczu, chłodne kompresy oraz miejscowe leki przeciwzapalne.
Niedrożność kanalików łzowych – wykonywanie delikatnych masaży okolicy worka łzowego.
Pamiętaj: tylko specjalista może określić przyczynę ropy w oczach dziecka i odpowiednio pokierować leczeniem.
Zapalenie spojówek zazwyczaj ustępuje samoistnie po 3-5 dniach. Jeżeli jednak objawy nie mijają po tym czasie, nasilają się lub towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, rodzic powinien udać się z dzieckiem do lekarza.
Rogówka oka – budowa, funkcje i znaczenie dla wzroku
Jakie zioła na oczy? – naturalne metody poprawy wzroku i łagodzenia dolegliwości
Od jakiego wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe? Czy młodzież może z nich korzystać?
Odwarstwienie siatkówki – co warto wiedzieć o tej poważnej chorobie oczu?