Problemy z akomodacją to jedna z wielu “chorób naszych czasów”.

Strona główna > Baza Wiedzy > Problemy z akomodacją to jedna z wielu “chorób naszych czasów”.

Kiedy nasze oko dostosowuje się do panujących wokół warunków, czyli obraz staje się wyraźny w zależności od tego w jakiej odległości znajduje się oglądany przez nas przedmiot mamy do czynienia z akomodacją. Polega to na na właściwym doborze długości ogniskowej, tak byśmy wspomniany wcześniej obiekt widzieli wyraźnie. Zaś prawidłowy przebieg akomodacji jest możliwy dzięki odpowiednim skurczom tzw. mięśnia rzęskowego.
W życiu codziennym zjawisko akomodacji występuje, gdy sięgamy po książkę, pracujemy przy komputerze, czy korzystamy z telefonu - to ważne, że wspomniane wcześniej odległości nie dotyczą patrzenia na daleko położone obiekty, tylko właśnie, te które “mamy pod ręką”. Mówiąc o akomodacji, używa się również określenia nastawność (zdolność dostosowania się do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach).

Żeby łatwiej wyobrazić sobie ten proces, proszę przypomnieć sobie nastawianie zoomu w aparacie fotograficznym. Lub proszę spróbować to zrobić, gdy nadarzy się okazja. Ostrzenie, czyli łapanie wyraźnego kształtu fotografowanego przez nas obiektu to idealne odzwierciedlenie procesu akomodacji. Czasem dłuższą chwilę zajmuje nam właściwe ustawienie obiektywu i ten moment, gdy “łapiemy ostrość” najlepiej oddaje to w jaki sposób nasze oko dostosowuje się byśmy wyraźnie widzieli daną rzecz.

Skoro już wiemy, na czym akomodacja polega zastanówmy się, czy możemy nad nią pracować w taki sposób, by działała jak najlepiej?

Oczywiście.

  • w wolnej chwili rozluźnij oko, to znaczy: zamknij oczy na 10-20 sekund, a potem mrugaj intensywnie przez około minutę. W ten sposób nie tylko rozluźnisz oczy, ale także je nawilżysz
  • spójrz w nieskończoność - wyobraź sobie, że patrzysz na znak nieskończoności - podążaj wzrokiem za jego kształtem (próbuj odrysować go wzrokiem)
  • weź do ręki ołówek i przytrzymaj go w odległości 20cm od oczu, patrz na niego w skupieniu, a potem przenieś wzrok na obiekt dalej położony. To ćwiczenie powtórz kilka razy

W jakich okolicznościach pojawiają się problemy z akomodacją?

Z wiekiem soczewki oczne tracą elastyczność, możemy to zauważyć gdy pojawiają się coraz większe problemy z odczytaniem napisów, czy tekstów - odruchowo odsuwamy i przysuwamy dany tekst by złapać ostrość. To zjawisko naturalne dla upływu czasu. W późniejszym wieku można całkowicie utracić zdolność akomodacji.

Niestety problemy z akomodacją to jedna z wielu “chorób naszych czasów”. Zaburzeń akomodacji doświadczają już dzieci. Do przyczyn można zaliczyć min. ograniczoną ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu, a także zwiększoną ilość spędzanego przez dzieciaki czasu przed ekranami tabletów, telefonów, czy komputerów.

Objawem niewłaściwie funkcjonującej akomodacji mogą być powtarzające się:

  • bóle oczu,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • pieczenie oczu,
  • rozmycie obrazu z bliskiej lub dalekiej odległości,
  • problemy z przerzucaniem wzroku dalej-bliżej,
  • niestabilna ostrość obrazu,
  • okresowe dwojenie,
  • światłowstręt.

W jaki sposób możemy usprawnić, korygować niewłaściwie funkcjonującą akomodację?

  • noszenie okularów (jeśli wcześniej występowały inne wady wzroku warto rozważyć szkła progresywne, które ułatwią widzenie zarówno tych blisko położonych przedmiotów, jak i tych znajdujących się dalej)
  • zastosowanie soczewek kontaktowych
  • operacja
  • laserowa korekcja starczowzroczności

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu pojawiają się dodatkowe pytania - zapraszamy, nasi specjaliści są do państwa dyspozycji.

Eyemed to klinika okulistyczna, która specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób oczu. Nasi doświadczeni lekarze oferują szeroki zakres usług, obejmujący badania diagnostyczne oraz innowacyjne zabiegi, takie jak laserowa korekcja wad wzroku. Każdy okulista w Eyemed dba o to, aby  zapewnić pacjentom najlepszą opiekę, podchodząc do potrzeb każdego z nich indywidualnie.

Inni tylko wykonują zabiegi. A my zmieniamy na lepsze życie naszych Pacjentów.

Szpital chirurgii jednego dnia i poradnia okulistyczna Eyemed Czechów
ul. Witolda Chodźki 13, Lublin
Poradnia okulistyczna Eyemed LSM
ul. Pana Balcera 6b, Lublin

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Skip to content