Rogówka to wypukła, zewnętrzna część gałki ocznej zlokalizowana w jej przedniej części. Spełnia bardzo ważną funkcję w procesie widzenia – jej zadaniem jest jednoczesne łamanie i skupianie promieni świetlnych na siatkówce, umożliwiające nam ostre widzenie. Aby mechanizm przebiegał prawidłowo, rogówka musi być całkowicie transparentna (przezroczysta). Przy zapaleniu dochodzi do zaburzenia jej przejrzystości, a co za tym idzie – utraty ostrości widzenia. Dlatego chorobę należy jak najszybciej zacząć leczyć.
Zapalenie rogówki (łac. keratitis, ang. keratitis) to bolesny stan zapalny przezroczystej górnej warstwy oka pokrywającej tęczówkę i źrenicę, czyli rogówki. Jego przyczyną bywają infekcje, drobne urazy, zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych lub obecność ciała obcego w oku. Stan ten objawia się bólem, niewyraźnym widzeniem oraz nadwrażliwością na światło. Nieleczone zapalenie rogówki może prowadzić do poważnych powikłań, w tym utraty wzroku. Dlatego nie można lekceważyć jego objawów i w przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Zapalenie rogówki oka może być wywołane przez różnorodne czynniki. Do najczęstszych przyczyn należą:
Zapalenie rogówki oka możemy podzielić na dwa główne rodzaje, zależnie od przyczyny. Schorzenie można sklasyfikować jako infekcyjne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze zapalenie rogówki) oraz nieinfekcyjne (np. zapalenie rogówki wynikające z urazów oka, problemów z powiekami, zespołu suchego oka, alergii, choroby autoimmunologicznej bądź choroby układowej, czyli ogólnoustrojowej).
Stan zapalny rogówki może objawiać się rozmaitymi symptomami. Do najczęstszych objawów należą:
Diagnostyka zapalenia rogówki oka opiera się na dokładnym i szczegółowym badaniu okulistycznym oraz wywiadzie lekarskim. Okulista może ocenić stan oka przy pomocy lampy szczelinowej i mikroskopu. Czasami pobiera się również wymaz z powierzchni rogówki, który następnie wysyła się do badania mikrobiologicznego w celu zidentyfikowania czynnika zakaźnego.
Podejście do leczenia stanu zapalnego rogówki zależy od jego rodzaju. W przypadku łagodnych dolegliwości mogą wystarczyć sztuczne łzy. W zapaleniu nieinfekcyjnym stosuje się leki do oczu w postaci kropli lub maści. Natomiast w infekcyjnym zapaleniu rogówki leczenie jest specyficzne dla przyczyny:
Zapalenie rogówki oka to poważna choroba okulistyczna, której objawów nie wolno lekceważyć. Nieleczone stany zapalne tej części oka mogą prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zmętnienie rogówki, jej owrzodzenie, a nawet utrata wzroku.
Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem zapobiegania stanom zapalnym rogówki oka jest utrzymywanie higieny oczu oraz unikanie czynników ryzyka, takich jak:
Należy również regularnie odwiedzać swojego okulistę.
Zapalenia rogówki nie da się wyleczyć samodzielnie. Można jednak zastosować domowe sposoby, które wspomogą proces leczenia. W łagodzeniu objawów zapalenia sprawdzą się okłady z ziół, np. rumianku, ponieważ mają działanie przeciwzapalne.
Rogówka oka – budowa, funkcje i znaczenie dla wzroku
Jakie zioła na oczy? – naturalne metody poprawy wzroku i łagodzenia dolegliwości
Od jakiego wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe? Czy młodzież może z nich korzystać?
Odwarstwienie siatkówki – co warto wiedzieć o tej poważnej chorobie oczu?