Podkrążone oczy u dzieci często budzą niepokój rodziców i opiekunów. Na szczęście w większości przypadków nie świadczą o chorobie, a są wynikiem przemęczenia lub zbyt małej ilości snu. U maluchów z cienką i bladą skórą w okolicy oczu zasinienia mogą być spowodowane prześwitywaniem naczyń krwionośnych. Czasami jednak utrzymujące się cienie pod okiem mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Co oznaczają podkrążone, sine oczy u dziecka? Jak należy postąpić po zauważeniu tego objawu? Podpowiadamy.
Podkrążone oczy u dzieci, zwane potocznie „podkowami pod oczami”, są dość częstym zjawiskiem. Objawiają się zwykle ciemnymi kręgami na skórze w okolicy oczu, które mogą mieć niebieskawy lub fioletowy odcień. Najczęściej wynikają po prostu ze zmęczenia – mogą być np. objawem nieprzespanej nocy lub nadmiaru stresu. Wiele dzieci, szczególnie o bardzo jasnej karnacji, ma zasinienia pod oczami wynikające z fizjologicznych cech skóry i struktury naczyń krwionośnych.
Skóra pod oczami jest cienka, przez co prześwitują przez nią naczynka i pojawia się bladość skóry i podkrążone oczy u dziecka. W zdecydowanej większości przypadków nie są one powodem do zmartwień i stanowią jedynie defekt kosmetyczny, nie wpływający na zdrowie malucha. Zazwyczaj po odpoczynku i wyjściu na świeże powietrze cienie pod oczami stopniowo znikają, a skóra odzyskuje zdrowy wygląd.
W niektórych przypadkach podkrążone oczy u dzieci mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Do podkrążonych oczu mogą prowadzić np. problemy z zatokami, takie jak zapalenie zatok, a także infekcje górnych dróg oddechowych. Blada twarz i podkrążone oczy u dziecka mogą być jednym z objawów anemii. Wynika to z faktu, że osoby z tym schorzeniem często mają jaśniejszą karnację, przez co prześwitują przez ich skórę naczynia krwionośne i pojawiają się zasinienia w okolicach oczu.
U dziecka mogą występować także inne objawy, takie jak zmęczenie, osłabienie, zmniejszony apetyt, łamliwe włosy i paznokcie, a także trudności z koncentracją. Rzadziej przyczyną obrzęków i ciemnych cieni pod oczami u dzieci są problemy z nerkami, takie jak zespół nerczycowy czy przewlekła niewydolność nerek. Niewłaściwe funkcjonowanie tego organu prowadzi do zatrzymywania płynów w organizmie, co skutkuje opuchlizną wokół oczu oraz tworzeniem się cieni. Jeśli dziecko ma od dłuższego czasu bladą twarz i podkrążone oczy, warto skonsultować się z lekarzem, aby postawił odpowiednią diagnozę.
Jeśli dziecko ma podkrążone oczy przez cały czas, należy udać się na wizytę u pediatry. Diagnostyka rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego. Specjalista zapyta o codzienne nawyki malucha, takie jak dieta, jakość snu, ewentualne alergie w rodzinie oraz inne objawy, które mogą towarzyszyć temu zjawisku. W zależności od sytuacji lekarz może zlecić badania krwi, aby wykluczyć niedobory witamin, niedokrwistość (anemię) oraz inne schorzenia. Jeśli istnieje podejrzenie alergii, konieczne mogą być testy alergiczne, które pomogą zidentyfikować konkretne alergeny wywołujące objawy. W przypadku podejrzenia problemów z zatokami lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Jeśli problemem Twojego dziecka są podkrążone oczy, możesz skorzystać z najprostszych, a zarazem sprawdzonych sposobów na złagodzenie objawów:
Sińce pod oczami oraz podkrążone oczy u niemowlaka mogą być związane z alergią lub atopowym zapaleniem skóry. Zasinienia wokół oczu pojawiają się na skutek przekrwienia błon śluzowych i spojówek. Obecność dodatkowych objawów, takich jak kaszel, nieżyt nosa czy czerwone oczu u dzieci może wskazywać na alergiczne zapalenie spojówek. W przypadku alergii pokarmowych mogą wystąpić wymioty, biegunki i bóle brzucha. W tej sytuacji warto skonsultować się z alergologiem. Specjalista ten może zalecić testy alergiczne i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jeśli sine podkowy pod oczami u dziecka nie znikają po wypoczynku, utrzymują się długo lub towarzyszą im dodatkowe objawy, konieczna jest wizyta u lekarza pediatry. Należy szczególnie zwrócić uwagę na objawy takie jak bladość skóry, podpuchnięte lub czerwone oczy u dziecka, osłabienie czy trudności w koncentracji. Wczesna diagnoza pomoże w szybszym rozpoznaniu ewentualnych problemów zdrowotnych i zapewni odpowiednią opiekę.
Rogówka oka – budowa, funkcje i znaczenie dla wzroku
Jakie zioła na oczy? – naturalne metody poprawy wzroku i łagodzenia dolegliwości
Od jakiego wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe? Czy młodzież może z nich korzystać?
Odwarstwienie siatkówki – co warto wiedzieć o tej poważnej chorobie oczu?