Refrakcyjna wymiana soczewki – jak wygląda zabieg?

Strona główna > Baza Wiedzy > Refrakcyjna wymiana soczewki – jak wygląda zabieg?

Postęp medyczny i technologiczny pozwala na przeprowadzenie zabiegu, którego efekt utrzymuje się przez całe życie od momentu wykonania, i który rozwiązuje problemy ze wzrokiem pacjenta, i często zwalnia go z noszenia okularów. Ten zabieg to refrakcyjna wymiana soczewki i zazwyczaj jest przeprowadzany, gdy pacjent ukończy 50 rok życia, ale w uzasadnionych medycznie przypadkach przeprowadza się go też u osób młodszych.

Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu posiadanej przez pacjenta naturalnej soczewki i wszczepieniu nowej.

W jakim wieku wykonuje się zabieg?

Taki zabieg przeprowadza się gdy młody pacjent chce się pozbyć okularów czy soczewek kontaktowych, a nie kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku, czy implantacji soczewki fakijnej oraz dla pacjentów po 50 roku życia, którzy chcą korygować wady wzroku i nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku, czy implantacji soczewki fakijnej, a zachodzi u nich ryzyko wystąpienia zaćmy lub taka wczesna zaćma jest już widoczna. Na zachodzie zabieg ten wykonywany jest od wielu lat i cieszy się coraz większą popularnością. W Polsce częstotliwość jego wykonania wciąż rośnie, a nasza klinika może pochwalić się licznym gronem zadowolonych pacjentów.

Pod względem technicznym wykonanie zabiegu przypomina usunięcie zaćmy, czyli bardzo popularnego - w zasadzie najczęściej wykonywanego zabiegu okulistycznego w Polsce.

Czy zabieg jest na całe życie? Czy refrakcyjną wymianę soczewki trzeba ponawiać?


Celem tego zabiegu jest utrzymanie efektu do końca życia, co oznacza, że pacjent decydujący się na refrakcyjną wymianę soczewki, szczególnie jeśli to soczewka PREMIUM,  nie będzie musiał w przyszłości martwić się wystąpieniem wad wzroku i powrotu do okularów. Ma to ogromny wpływ na poprawę komfortu i jakości życia. Proszę pomyśleć o codziennych zajęciach, pracy czy oddawaniu się ukochanym pasjom bez konieczności noszenia okularów.

Kiedy stosujemy refrakcyjną wymianę soczewki i kogo ona dotyczy?

Jednym z warunków, który musi spełniać pacjent, jest by miał ukończone 50 lat. Chodzi o to, by korygując w ten sposób wady wzroku skorygować równocześnie tak zwaną starczowzroczność, która występuje wraz z wiekiem u każdego człowieka. To najczęściej występujące okoliczności. Ale zabieg ten może być przeprowadzany i osób młodszych, dzieje się tak, gdy pacjent nie kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku bądź implantacji soczewki fakijnej.

Czy istnieje ryzyko podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?


W naszej klinice pracujemy na najwyższej jakości sprzęcie i przede wszystkim stawiamy na doświadczenie, umiejętności i sprawność naszych lekarzy - chirurgów. Zabieg, o którym mowa jest niezwykle skomplikowany technicznie i technologicznie, dlatego wcześniej wymienione warunki muszą być spełnione. Na to zawsze może liczyć każdy pacjent decydujący się na zabieg w naszej klinice.

Pomimo zaawansowanego procesu czas zabiegu jest dość krótki. Mowa tu już o łącznym czasie: przygotowania pacjenta i samego procesu. Wielogodzinne operacje bywają bardzo stresujące - tu osoba, która się decyduje na refrakcyjną wymianę soczewki ma ten stres zredukowany do minimum. Całość zajmuje około kwadransa. Nie wolno jednak zapominać, że sam zabieg jest elementem długotrwałej pracy, jaką wykonuje się nad pacjentem. Mowa tu o przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego pacjenta, procesie doboru wszczepu, jaki ma być zastosowany. Wszystko to wykonywane jest przed zabiegiem i trwa to wiele godzin.

Podsumowując: po wnikliwym procesie polegającym na kwalifikacji pacjenta do zabiegu, przebadaniu go, wywiadu, a także doboru właściwej dla niego soczewki nasi specjaliści przeprowadzają zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki przy użyciu najnowocześniejszego, wysokiej jakości sprzętu.

Więcej o zabiegu można przeczytać tutaj


Przekonaj się na własne oczy, że można usunąć Twoją wadę wzroku. Umów się na kwalifikacje do zabiegu korekcji wzroku w Eyemed.

Szybka rejestracja online

Eyemed to klinika okulistyczna, która specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób oczu. Nasi doświadczeni lekarze oferują szeroki zakres usług, obejmujący badania diagnostyczne oraz innowacyjne zabiegi, takie jak laserowa korekcja wad wzroku. Każdy okulista w Eyemed dba o to, aby  zapewnić pacjentom najlepszą opiekę, podchodząc do potrzeb każdego z nich indywidualnie.

Inni tylko wykonują zabiegi. A my zmieniamy na lepsze życie naszych Pacjentów.

Szpital chirurgii jednego dnia i poradnia okulistyczna Eyemed Czechów
ul. Witolda Chodźki 13, Lublin
Poradnia okulistyczna Eyemed LSM
ul. Pana Balcera 6b, Lublin

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Mało czasu?

Wystarczy, że wyślesz swoje imię, nazwisko oraz preferowany kontakt - numer telefonu lub e-mail a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia konsultacji. Czekamy na Ciebie w Eyemed.

Skip to content