Czerwona kropka (plamka) na oku to dość powszechny problem, który często budzi niepokój. Najczęściej jest wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych w oku. Choć zazwyczaj nie zwiastuje poważnego schorzenia, nie należy jej lekceważyć. Objaw ten może być bowiem sygnałem wskazującym na inne dolegliwości, które wymagają konsultacji lekarskiej. Warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny pojawiającej się czerwonej plamy w oku oraz kiedy skonsultować powstające zmiany z okulistą.
Czerwona kropka na oku to widoczna zmiana na twardówce lub spojówce, która najczęściej oznacza, że doszło do wylewu podspojówkowego (czyli pęknięcia naczynia krwionośnego). Zjawisko to jest stosunkowo częstą przypadłością, z którą zmaga się wielu pacjentów. Może być efektem podrażnienia, infekcji, alergii czy obecności ciała obcego w oku. W większości przypadków kropka w oku jest nieszkodliwa i znika samoistnie w ciągu kilku dni. Mimo to zmiana może budzić niepokój, szczególnie gdy pojawia się nagle lub ma intensywny kolor.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę na towarzyszące objawy, takie jak ból, swędzenie, łzawienie, pogorszenie widzenia czy uczucie podrażnienia i dyskomfortu. Jeśli plamka nie znika po kilku dniach, pojawia się po urazie lub towarzyszy jej ból, należy skonsultować się ze specjalistą. Choć w zdecydowanej większości przypadków jest to stan przejściowy, czasem może być to objaw poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie spojówek czy uszkodzenia siatkówki. Wówczas trzeba udać się do lekarza.
Jak już wspomnieliśmy, jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia czerwonych plamek na oku jest pęknięcie naczynka krwionośnego. Może do niego dojść w wyniku kichania, kaszlu, zaparcia, wymiotowania, dużego wysiłku fizycznego, mocnego tarcia gałki ocznej lub choćby manipulacji związanych z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych. Czerwona plama na oku może pojawić się również po urazie, na przykład, kiedy coś uderzy bezpośrednio w oko. W niektórych przypadkach przyczyną zmian jest podwyższone ciśnienie krwi lub zaburzenia krzepliwości.
Czerwona plama na oku może również wynikać z infekcji oczu, ich suchości lub zmęczenia, np. po długim czasie pracy przy komputerze. Nawracające kropki w oczach wymagają konsultacji z lekarzem, szczególnie kiedy towarzyszą im inne objawy. Warto również zwrócić uwagę na inne rodzaje zmian, takie jak brązowa czy czarna kropka w oku, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, np. krwotok wewnątrzgałkowy lub inne choroby oczu.
Pęknięta żyłka w oku sprawia, że na tle białej twardówki niemal natychmiast pojawia się czerwona plama. Jej wielkość bywa różna w zależności od zakresu uszkodzeń naczyń krwionośnych. W niektórych przypadkach czerwona kropka jest widoczna gołym okiem jako zmiana na powierzchni gałki ocznej. W innych zaś może być odczuwana jedynie przez obserwatora – może być opisywana np. jako zmiany w polu widzenia. Objawy towarzyszące, które powinny zwrócić naszą uwagę, to m.in.:
Czerwona plama na oku to powszechna dolegliwość, z którą zmaga się wielu pacjentów. W większości przypadków jest to niegroźna przypadłość – zmiana zazwyczaj nie wymaga leczenia i znika samoistnie po około 1-2 tygodniach. Jeśli jednak zaczerwienienie się rozszerza, nie ustępuje w ciągu 14 dni, często nawraca bez znanych przyczyn medycznych bądź współwystępuje z innymi dokuczliwymi symptomami, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.
W takiej sytuacji koniecznie trzeba udać się do okulisty, który wykona odpowiednie badania i zaproponuje właściwe leczenie. Czerwona plama na oku jest szczególnie niebezpieczna, gdy pojawia się nagle. Wówczas może być objawem odwarstwienia siatkówki – schorzenia związanego z oddzieleniem siatkówki od błony naczyniowej oka. Jeśli problem nie zostanie szybko rozpoznany i odpowiednio leczony, może prowadzić do utraty wzroku.
Czerwone kropki w oku zazwyczaj znikają samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni i nie wymagają leczenia. W celu złagodzenia objawów można zastosować krople nawilżające do oczu, które przyniosą ulgę i przyspieszą regenerację. Jeśli czerwona plama nie ustępuje lub towarzyszą jej inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Okulista przeprowadzi badanie wzroku, sprawdzi stan oka i wykona odpowiednie testy, aby ustalić przyczynę pojawienia się zmiany. Leczenie czerwonej plamy w oku zależy od przyczyny. Specjalista może zalecić podawanie kropli do oczu lub stosowanie leków. W niektórych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.
Rogówka oka – budowa, funkcje i znaczenie dla wzroku
Jakie zioła na oczy? – naturalne metody poprawy wzroku i łagodzenia dolegliwości
Od jakiego wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe? Czy młodzież może z nich korzystać?
Odwarstwienie siatkówki – co warto wiedzieć o tej poważnej chorobie oczu?