W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez komputera, smartfona czy tabletu. Są one dla nas nieodłącznym narzędziem pracy, nauki i rozrywki. Wiele osób zapewne potwierdzi, że wpatruje się w świecące ekrany kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin na dobę. Oznacza to, że skazujemy nasze oczy na ogromny wysiłek, który może prowadzić do zmęczenia wzroku oraz bólów głowy. Coraz częściej możemy spotkać się z terminem syndromu widzenia komputerowego. Jak sobie z nim radzić? Czy komputer psuje wzrok? Co zrobić, gdy oczy bolą od komputera? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury.
Życie współczesnego człowieka w dużej mierze opiera się na korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Z pomocą komputerów i innych dobrodziejstw techniki załatwiamy codzienne sprawy, utrzymujemy kontakt z innymi ludźmi i wykonujemy wiele obowiązków. Ten nowy styl życia nie pozostaje obojętny dla naszego wzroku. Ponieważ oczy człowieka są ewolucyjnie przystosowane raczej do patrzenia na większe odległości, wielogodzinne skupianie się na położonym bardzo blisko obrazie prowadzi do przemęczenia mięśni oczu.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy komputer psuje wzrok. Choć korzystanie z komputera samo w sobie nie powoduje uszkodzenia widzenia, może mieć negatywny wpływ na wzrok. Długa, nieprzerwana praca przy ekranie to wysiłek, który może być przyczyną dyskomfortu, a ponadto sprzyjać rozwojowi różnych schorzeń i dolegliwości. Zbyt duża ilość czasu spędzanego przed telefonami, tabletami, komputerami i telewizorami powoduje zmniejszenie częstotliwości mrugania, co prowadzi do szybszego wysychania oczu. W efekcie pojawiają się takie objawy jak pieczenie oraz swędzenie oczu, przekrwienie spojówek i zaczerwienienie oczu, zwiększona wrażliwość na światło, a także pogorszenie widzenia. Osoby spędzające dużo czasu przed ekranami skarżą się także na ból oczu od komputera.
Już od dawna specjaliści alarmują, że długotrwałe korzystanie ze smartfona i innych nowoczesnych sprzętów może również przyczyniać się do pogłębiania istniejących wad refrakcyjnych, przede wszystkim krótkowzroczności. Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, dłuższe przyglądanie się małemu ekranowi męczy mięśnie odpowiedzialne za akomodację, czyli oglądanie obiektów znajdujących się w różnych odległościach. U części osób może to powodować lub pogłębiać istniejące zaburzenia widzenia.
Praca przy komputerze powyżej 6 godzin dziennie może dać się we znaki – wie o tym każdy, kto spędza wiele godzin dziennie przy tych urządzeniach. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, intensywna praca wzrokowa z bliska to ogromne obciążenie dla oczu. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka.
Po pierwsze skupiając wzrok przez dłuższy czas na jednym punkcie, zdarza nam się zapominać o mruganiu. To sprawia, że nasze oczy nie są wystarczająco nawilżone, co powoduje podrażnienie, zaczerwienienie i pogorszenie widzenia. W przebiegu tzw. zespołu suchego oka pacjenci bardzo często zgłaszają uczucie ciała obcego w oku oraz ból głowy od komputera.
Ponadto, gdy długo skupiamy wzrok na obiekcie znajdującym się blisko nas, odczuwamy ból i zmęczenie oczu. Taki stan jest związany z przeciążeniem mięśni rzęskowych, które odpowiadają za akomodację oka. To może prowadzić do osłabienia akomodacji, co jest niewątpliwym czynnikiem rozwoju i progresji krótkowzroczności. Zaburzenia akomodacji mogą skutkować trudnościami w wyostrzeniu obrazu, szybkim męczeniem oczu czy też bólami głowy.
Negatywne skutki zbyt długiego siedzenia przed komputerem i telewizorem wynikają również z wystawienia oczu na promieniowanie emitowane przez ekran. Nadmierna ekspozycja na szkodliwe fale może być przyczyną obniżenia ostrości wzroku, uszkodzeń siatkówki oraz zwiększać ryzyko związane ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Niebieskie światło może również powodować cyfrowe zmęczenie wzroku, objawiające się m.in. odczuwalną suchością oczu, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu, nadmiernym łzawieniem, uczuciem piasku pod powiekami i częstymi bólami głowy od komputera.
Nasze oczy nie zostały stworzone do korzystania z ekranów. Wpływ komputera na oczy objawia się cyfrowym zmęczeniem wzroku, czasami określanym syndromem widzenia komputerowego. Zjawisko to dotyka zarówno pracowników biurowych, jak i osoby spędzające dużo czasu przy urządzeniach mobilnych. Objawy syndromu widzenia komputerowego obejmują m.in.:
Dolegliwości te wynikają nie tylko z intensywnej pracy wzrokowej, ale także z niewłaściwego oświetlenia, złej ergonomii miejsca pracy oraz źle dobranych ustawień ekranu. Co ciekawe, cyfrowe zmęczenie wzroku nie jest klasyfikowane jako choroba, lecz raczej długotrwałe zmęczenie wzroku od komputera.
Istnieją sprawdzone sposoby na zmęczone oczy od komputera. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem, warto zastosować takie metody, jak:
– świadome, częste i regularne mruganie,
– robienie przerw na odpoczynek dla oczu – co jakiś czas odwracanie wzroku od komputera i spoglądanie na oddalony punkt, np. roślinność za oknem,
– obserwacja przedmiotów położonych w różnych odległościach,
– okulary przed komputer – mogą to być np. okulary zerówki wyposażone w specjalny filtr światła niebieskiego,
– stosowanie kropli do oczu do pracy przy komputerze,
– zapewnienie sobie odpowiedniego oświetlenia w miejscu pracy.
Dodatkowo bardzo ważne jest, aby osoby pracujące przy komputerze poddawały się regularnym badaniom kontrolnym u okulisty lub optometrysty. Dzięki nim możemy szybko zdiagnozować wady wzroku i choroby oczu, co pozwala utrzymać wzrok w dobrym stanie.