Neuropatia nerwu wzrokowego to stan, który może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia, a nawet ślepoty. Termin ten obejmuje wszelkie uszkodzenia nerwu wzrokowego, które wynikają z obumierania jego komórek. Objawy mogą pojawiać się nagle i mieć intensywny przebieg. Ponieważ nerwu, który ulegnie uszkodzeniu, nie można już odbudować, kluczowe jest wczesne wykrycie choroby. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz dostępne metody diagnostyki i leczenia neuropatii nerwu wzrokowego.
Neuropatia nerwu wzrokowego to grupa różnych dysfunkcji, których przyczyną są schorzenia odcinka łączącego oko z mózgiem. Nerw wzrokowy odpowiada za przesyłanie impulsów z oka do kory wzrokowej, gdzie powstaje spójny obraz. O neuropatii można mówić wówczas, gdy dojdzie do uszkodzenia nerwu lub gdy nie działa on prawidłowo. Może to prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty widzenia w jednym lub obu oczach, w zależności od stopnia uszkodzenia nerwu. Wyróżnia się dwa główne typy choroby: neuropatię niedokrwienną nerwu wzrokowego (PION) oraz neuropatię toksyczną nerwu wzrokowego. W zaawansowanej postaci schorzenie prowadzi do zaniku nerwu, co wiąże się z trwałą i nieodwracalną utratą wzroku.
Przyczyną uszkodzenia nerwu wzrokowego mogą być różne czynniki, takie jak:
Ryzyko neuropatii wzrasta u osób cierpiących na przewlekłe choroby sercowo-naczyniowe: miażdżycę, wady zastawek serca, choroby krwi i zespół bezdechu sennego.
Objawy dysfunkcji nerwu wzrokowego oraz ich natężenie mogą mieć bardzo różne postacie. Należą do nich m.in. niektóre neurologiczne zaburzenia widzenia, czyli takie, które nie są związane z występującą wadą refrakcji. Osoba cierpiąca na neuropatię nerwu wzrokowego doświadcza przede wszystkim pogorszenia widzenia. Na początku może to być np. delikatne rozmazywanie się obrazu, a następnie przechodzić nawet do pełnej utraty ostrości wzroku. Schorzenie zwykle dotyka jednego oka, ale może też wystąpić obustronnie. U niektórych pacjentów mogą wystąpić dolegliwości bólowe przy ruchach gałek ocznych lub ograniczenie ich ruchomości oraz zaburzenie widzenia barwnego. Charakterystyczną cechą toksycznej neuropatii nerwu wzrokowego jest obustronne upośledzenie widzenia. Z kolei neuropatia niedokrwienna nerwu wzrokowego charakteryzuje się nagłą, bezbolesną utratą wzroku, której towarzyszą ubytki w polu widzenia. Na porażenie nerwu wzrokowego może również wskazywać światłowstręt niewiadomego pochodzenia.
Do rozpoznania zaburzeń funkcjonowania nerwu wzrokowego konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Podstawowymi badaniami diagnostycznymi, jakie wykonuje się w tym kierunku, są:
Specjalista może zalecić też badania dodatkowe, np. perymetrię i badanie elektrofizjologiczne (VEP, PERG).
Diagnostyką i leczeniem wszelkich uszkodzeń nerwu wzrokowego zajmują się lekarze okuliści. W przypadku neuropatii podstawą leczenia jest wyeliminowanie czynników, które do niej doprowadziły. Jeżeli przyczynami takiego stanu są jedynie uraz, ucisk czy niedobory pokarmowe, wstępnym etapem jest wdrożenie leczenia objawowego, czyli mającego na celu usunięcie przyczyny podstawowej.
W przypadku choroby spowodowanej np. infekcjami i stanem zapalnym pomocna jest steroidoterapia – pacjentowi podaje się dożylnie lub doustnie duże dawki kortykosteroidów przez pierwszy tydzień, po czym dawki redukuje się w miarę zauważenia poprawy. Niektóre rodzaje neuropatii nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. W przypadku przebytej neuropatii niedokrwiennej w jednym oku konieczne jest stałe monitorowanie stanu zdrowia, ponieważ mimo ustąpienia objawów choroba może zaatakować drugie oko. Wśród metod chirurgicznych redukujących neuropatię nerwu wzrokowego najczęściej stosowanym zabiegiem jest dekompresja pochewki nerwu wzrokowego.
Jeśli zaobserwowałeś powyższe objawy, natychmiast zgłoś się do lekarza okulisty. Neuropatia nerwu wzrokowego jest groźnym zjawiskiem, które wywołuje stopniowe tracenie wzroku. Pamiętaj: tylko szybkie podjęcie właściwego leczenia może spowolnić lub zatrzymać dalsze pogorszenie widzenia.
Rogówka oka – budowa, funkcje i znaczenie dla wzroku
Jakie zioła na oczy? – naturalne metody poprawy wzroku i łagodzenia dolegliwości
Od jakiego wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe? Czy młodzież może z nich korzystać?
Odwarstwienie siatkówki – co warto wiedzieć o tej poważnej chorobie oczu?